Klimatyzacja hotelowa
Otrzymaj kilka ofert od firm - Zaoszczędź do 30%
Zapytaj o ceny i koszty
 • Warszawa
 • Katowice
 • Wrocław
 • Poznań
 • Kraków
 • Gdańsk
 • Łódź
 • Szczecin
 • Bydgoszcz
 • Rzeszów
 • Lublin
 • Olsztyn
 • Zielona Góra
 • Kielce
 • Opole

Bezpłatnie wyślij zapytanie

Podaj jakich firm i ofert szukasz

Firmy złożą Ci oferty

Porównaj ceny i ważne parametry

Kupuj taniej i lepiej

Zyskaj korzystniejsze warunki zakupu

05.12.2023 | autor: Robert Szymczak | PRZECZYTASZ W 4

Systemy klimatyzacji do hoteli, restauracji, SPA

 • Szukasz ofert na Klimatyzcję do Hotelu Restauracji, Baru, Pensjonatu, Stołówki?

 • Złóż zapytanie, a firmy oferujące systemy klimatyzacji same prześlą Ci najnowsze oferty

Zwiadowca działa w oparciu o odwrócony model serwisu ogłoszeniowego. Polega to na tym, że to poszukujący informuje, jaką usługę lub dostawę chce zlecić, a oferenci i wykonawcy kontaktują się ze zleceniodawcą, przesyłając swoje oferty.  Dzięki Zwiadowcy możesz oszczędzić czas, który musiałbyś poświęcić na samodzielne przeglądanie ogłoszeń i wysyłanie pojedyńczych zapytań.

Wysłanie zapytania jest bezpłatne i niezobowiązujące

System klimatyzacji hotelowej

Ze wszystkich systemów montowanych w budynkach to właśnie systemy klimatyzacji i wentylacji potrzebują najwięcej przestrzeni instalacyjnej. Klimatyzacja należy także do jednych z bardziej energochłonnych systemów w budynku. Z tego powodu nawet pojedynczy błąd popełniony w trakcie projektowania i montażu takich systemów może być bardzo kosztowny i narazić właściciela hotelu na straty nawet setek tysięcy złotych.

Poniżej znajdziesz garść informacji o tym, jakich błędów unikać w trakcie projektowania i montażu klimatyzacji w hotelu, a także w jego późniejszej eksploatacji. Dowiesz się, jakie systemy pasują do poszczególnych obiektów hotelowych oraz co zrobić w celu zminimalizowania kosztów użytkowania tych dość drogich rozwiązań.

Jaka klimatyzacja do hotelu?

Wybór konkretnego rozwiązania determinuje przede wszystkim wielkość budynku. W branży hotelowej spotkać możemy małe, kilkupokojowe budynki oraz hotele, w których znajduje się nawet kilkaset pomieszczeń. Wszystkie budynki mogą być niskie, średnie lub wysokie, co daje sporą rozpiętość charakterystyki obiektów. Do każdego typu obiektu stosuje się inne rozwiązania systemu klimatyzacji. W małych hotelach najlepiej sprawdzają się systemy SPLIT albo MULTISPLIT, w średnich są to małe i średnie systemy klimatyzacji działające w oparciu o technologię zmiennego przepływu czynnika VRF.

W największych obiektach hotelowych najlepszym rozwiązaniem są duże systemy VRF i systemy wody lodowej. Jednym z czynników decydujących jest także lokalizacja. Hotel zlokalizowany w centrum miasta, na małej działce wymaga zaprojektowania systemu w inny sposób niż ten usytuowany na terenach podmiejskich lub za miastem, gdzie możliwośći montażu są znacznie większe.

Systemy klimatyzacji w hotelach charakteryzują się kilkoma cechami, które powinniśmy uwzględnić podczas projektowania układu oraz w trakcie późniejszego montażu. Chodzi tu głównie o przestrzeń instalacyjną. Najwięcej przestrzeni instalacyjnej ze wszystkich montowanych w budynkach systemów wymagają właśnie systemy klimatyzacji i wentylacji. W hotelach mamy stosunkowo wąskie ciągi komunikacyjne oraz małe pomieszczenia przeznaczone dla jednej, góra dwóch osób, dlatego przestrzeń instalacyjna jest nieduża.

Warto wziąć pod uwagę, aby system klimatyzacji w hotelu wymagał możliwie jak najmniejsze przestrzeni instalacyjnej i serwisowej. W trakcie montażu trzeba także unikać kolizji z pozostałymi elementami infrastruktury hotelu. System powinien być zamontowany w taki sposób, aby dostęp do jego kluczowych punktów był możliwy również podczas eksploatacji. Nie mniej ważna jest także jakość montowanych urządzeń, która gwarantuje poprawną pracę w trudnych warunkach przez wiele lat.

W budynkach hotelowych znajdują się strefy, które wymagają zróżnicowanych warunków środowiskowych. Pomieszczenia, w których przyrządza się jedzenie, muszą mieć zainstalowaną profesjonalną wentylację i być oddzielone od pozostałych pomieszczeń. Baseny i pomieszczenia typu fitness również wymagają utrzymania konkretnych przedziałów temperatury i efektywnych sposobów osuszania przez cały rok.

Parametry klimatyzacji hotelowej

Jednym z istotniejszych parametrów, który odróżnia systemy klimatyzacji hotelowej od systemów klimatyzacji stosowanych w budynkach komercyjnych jest poziom hałasu. W pokojach hotelowych przeważnie się śpi, dlatego tolerancja na wszelkie niepożądane dźwięki z zewnątrz jest w nich dużo mniejsza niż w sklepach czy biurach. Znajduje to nawet odzwierciedlenie w konkretnych przepisach. Równie istotna jest praca w przypadku niepełnego obłożenia systemu, w sytuacji, gdy hotel nie jest obłożony w całości. Ważne jest wówczas w jaki sposób systemy pracują przy obciążeniach rzędu 50% lub 20%. Trudno wskazać inne branże, w których tak ważne jest utrzymanie poziomu komfortu na najwyższym poziomie, jak ma to miejsce w branży hotelarskiej. Głośny, duszny i gorący pokój jest w stanie przekreślić pozytywny obraz całego obiektu. Na jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń ma wpływ inteligentne zaprojektowanie systemu, użycie odpowiednich urządzeń i praktyk konserwacji systemu HVAC, a także właściwego poziomu umiejętności osób, które zarządzają budynkiem. Ponadto potrzebna jest instalacja systemów kontroli wilgotności oraz zapewnienie dostatecznej wentylacji za sprawą filtrowanego i klimatyzowanego powietrza.

Budynki hotelowe oprócz rozmiarów różnią się także pod względem energochłonności oraz tego w jaki sposób efektywnie wykorzystują energię elektryczną, a to obecnie jeden z ważniejszych czynników, które bierze się pod uwagę projektując systemy budynku, w tym właśnie klimatyzację. Jeśli chodzi o zużycie energii to obiekty podobne do siebie mogą mieć całkowicie różne poziomy sprawności. Sposobem na określenie funkcjonalności, efektywności oraz kosztów dla poszczególnych opcji projektowych, a co za tym idzie, podjęcie przemyślanej decyzji jest tzw. modelowanie energetyczne.

Niedoszacowanie mocy urządzeń jest prawdopodobnie najczęściej popełnianym błędem w trakcie projektowania systemu klimatyzacji. Projektowanie trzeba rozpocząć od sporządzenia bilansu zapotrzebowania chłodu, z którego wynika dobór konkretnych urządzeń. Mimo to często zdarza się, że o zastosowaniu danych rozwiązań decydują zupełnie inne względy, jak choćby możliwości montażowe. Urządzenie dobrej jakości musi mieć odpowiednie gabaryty. Z braku miejsca inwestorzy często decydują się na mniejsze urządzenia, jednak pójście w tym przypadku na kompromis sprawia, że nie spełniają one później oczekiwań użytkowych.

Klimatyzację należy zaliczyć do bardziej energochłonnych systemów w budynku. Warto o tym pamiętać określając założenia dla inwestycji hotelowej oraz zabezpieczyć stosowną ilość energii w taki sposób, aby możliwe było zasilenie wszystkich urządzeń klimatyzacyjnych. Osoba odpowiedzialna za projekt klimatyzacji powinna współpracować ze wszystkimi specjalistami zaangażowanymi w daną inwestycję, a więc z architektem, konstruktorem, elektrykiem, inżynierem sanitarnym a nawet z rzeczoznawcą ochrony środowiska. Zła koordynacja prac na etapie projektowania lub montażu także bywa źródłem wielu błędów. Jeśli zaś chodzi o samo użytkowanie systemu, to częstym błędem jest zbyt duże wychładzanie pomieszczeń oraz rezygnacja z zarządzania pracą urządzeń, a także niedbałe serwisowanie systemu. Kurz jest głównym źródłem zanieczyszczeń w klimatyzacji, a nieoczyszczane filtry mogą doprowadzić z czasem do spadków wydajności układu i wzrostu energochłonności systemu. Dlatego regularny serwis jest tak ważny.

Podsumowanie

Jeśli zależy nam na utrzymaniu wysokiego standardu usług to trzeba zacząć o tym myśleć już na etapie projektowania budynku. Należy również zadbać o dostępność personelu serwisowego, który w razie potrzeby zareaguje szybko i sprawnie, dzięki czemu świeżo zainstalowany system będzie działał bez zarzutów. Prewencyjne serwisowanie instalacji HVAC jest rekomendowane przez ekspertów, którzy twierdzą, że odkładanie lub opóźnianie serwisowania praktycznie zawsze skutkuje ograniczeniem wydajności pracy systemu i skróceniem jego żywotności. Serwisowanie prewencyjne przyczynia się zatem do lepszej pracy urządzeń i mniejszego zużycia energii, co oczywiście wpływa na obniżenie rachunków za energię, w niektórych przypadkach nawet o 20%

Jeśli zależy Ci na optymalizacji inwestycji w system klimatyzacji, to najlepszym sposobem będzie wykorzystanie do celów grzewczych systemu chłodzenia. Rozwiązania oparte o pompy ciepła są w stanie zapewnić ogrzanie budynku w ciągu roku. Pojedyncza instalacja zapewnia optymalne warunki temperaturowe przez cały rok, zachowując jednocześnie wysoką efektywność pracy. Innym sposobem optymalizacji jest użycie właściwych programów zarządzających układem, pozwalających wyłączyć je w sytuacji, gdy użytkownik otwiera okno oraz zabezpieczyć się w niekorzystnych okresach przed przekroczeniem poboru mocy. Można także zaprojektować system w którym poszczególne klimatyzatory nie będą pracowały jednocześnie. Umożliwia to dobór mniejszej jednostki zewnętrznej do większego systemu klimatyzatorów wewnętrznych.

Właściwa konfiguracja systemu, która została poprzedzona analizą potrzeb inwestora jest w stanie przynieść duże korzyści, nie tylko inwestycyjne ale i eksploatacyjne. Obecnie istnieje wiele praktyk i wskazówek stosowanych przez pracowników i gości, które znacząco obniżają koszty w już istniejących budynkach. Oprócz tego technologia bezprzewodowej automatyki zmniejsza koszt instalacji systemów automatyki budynków w istniejących obiektach. Optymalizacja pracy systemu i zastosowanie odzysku ciepła są w stanie zaoferować duże zwroty z inwestycji w budynki hotelowe.

Klimatyzacja w Zwiadowca

T-GASTRO Tomasz Guzek
T-GASTRO Tomasz Guzek
T-GASTROTOMASZ GUZEK Sprawdź, co mnie wyróżnia  na tle konkurencji!   KOMPLEKSOWA OBSŁUGA Od projektu, przez dokumentację - ofertę - wyposażenie - montaż, aż po szkolenie z obsługi urządzeń i kulinarne oraz pełna opieka posprzedażowa   SZE...
Ekodel Sp. z o. o.
ekodel   Instalujemy systemy fotowoltaiczne, pompy ciepła, klimatyzatory oraz maty grzewcze w oparciu o najlepsze podzespoły na rynku. Zapewniamy pomoc w uzyskaniu dotacji. Współpracujemy z uznanymi dostawcami: Daikin, LG, Hyundai, Solar...
Klimor S.A. Klimor S.A.
Systemy klimatyzacji i wentylacji
KLIMOR, spółka należąca do grupy kapitałowej KLIMA-THERM, jest wiodącym producentem i dostawcą standardowych oraz wysoce specjalistycznych systemów klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i chłodniczych, dedykowanych na rynek LĄDOWY i MORSKI.  Blisko 45 lat tradycji wspartej fachową ...
HI-POL s.c. Hisense HI-POL s.c. Hisense
Generalny dostawca urządzeń klimatyzacyjnych
Dostarczamy rozwiązania umożliwiające poprawę komfortu w pomieszczeniach. Naszymi partnerami są światowi potentaci w branży klimatyzacyjnej -  firmy: Hisense i Haier, których wielkość produkcji liczy się w milionach sztuk klimatyzatorów rocznie, a sprzedaż realiz...
Frigo Sp. z o.o. Frigo Sp. z o.o.
Chłodnictwo, Klimatyzacja
Firma rozpoczęła działalność w 1989 r. w tworzącym się nowym systemie gospodarczym - działając początkowo na rynku sieci marketów. Większość naszych realizacji polegała na dostawach nowych zaawansowanych technicznie i technologicznie urządzeń, produkowanych w Europie, a także w USA -głównie dla sekt
Gastroklima PREDOM-KLIMATECH
Kompleksowe wyposażenie obiektów gastronomczinych
Firma Gastroklima powstała z pasji tworzenia dla prawidłowego i efektywnego funkcjonowania obiektów gastronomicznych poczynając od małych gastronomii kończąc na największych lokalach. Jesteśmy dumni zarówno z dużych obiektów, takich jak Galerie Handlowe, Hotele, Restaura...
Eltri Sp. z o.o. Eltri Sp. z o.o.
Instalacje sanitarne, wentylacja, klimatyzacja
Przedsiębiorstwo ELTRI powstało w 1991 roku. W początkowym okresie swej działalności ELTRI specjalizowało się w projektowaniu oraz montażu urządzeń i instalacji elektroenergetycznych. W roku 1998 ELTRI zmieniło formę prawną i aktualnie działa jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Omega Klimatyzacja Omega Klimatyzacja
Profesjonalne systemy klimatyzacji
Firma "OMEGA KLIMATYZACJA" powstała w 1995 roku na gruncie wzrastającego zapotrzebowania na nowoczesne systemy klimatyzacyjne. W odpowiedzi na dynamiczny rozwój rynku z czasem rozszerzylismy naszą ofertę o urządzenia wielu krajowych i zagranicznych producentów. Forma własności: Spółka Jawna
Dar-Klima Dar-Klima
Systemy wentylacji oraz klimatyzacji
Witamy na stronie internetowej firmy DAR-KLIMA oferującej kompleksową obsługę w zakresie instalacji klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych. Od 2004 roku wykonujemy usługi montażowe i serwisowe urządzeń klimatyzacyjnych oraz systemów wentylacyjnych w domach, mieszkaniach, biurach, sklepach itp
Aereco Wentylacja Sp. z o.o. Aereco Wentylacja Sp. z o.o.
Lider wentylacji sterowanej zapotrzebowaniem
Wynalazca wentylacji HIGROsterowanej, firma AERECO wciąż rozwija innowacyjne rozwiązania systemowe dla budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej.
Oferujesz rozwiązania dla rynku horeca?

Załóż konto i pozyskuj nowych klientów.
Bezpłatnie zaprezentuj firmę i realizacje.

Wypełnij formularz i porównaj oferty firm

Jak działa nasz serwis

Wystarczy, że odpowiesz na kilka krótkich pytań, a odezwą się do Ciebie zainteresowani specjaliści z Twojej okolicy. Otrzymujesz konkurencyjne propozycje wykonania - oszczędzasz czas i pieniądze. Niczym nie ryzykujesz: wystawianie zleceń nic nie kosztuje.

Krok 1. Określasz jakiej usługi lub produktu szukasz

W tym celu wybierz i wypełnij krótki formularz i sprecyzuj swoje oczekiwania, co do usługi lub produktu, którego szukasz. Im więcej podasz nam szczegółów, tym precyzyjniejsze otrzymasz oferty w odpowiedzi na Twoje zapytanie.

Krok 2. Znajdź zainteresowanych Wykonawców i Dostawców

Zainteresowane firmy zapoznają się z treścią i wymaganiami Twojego zapytania. Przygotowują oferty handlowe i przekazują je bezpośrednio do Ciebie. Firmy będą kontaktował się z Tobą telefonicznie, emailem i za pośrednictwem naszego serwisu.

Krok 3. Otrzymujesz niezobowiązujące oferty

Porównujesz otrzymane oferty i po dokonaniu wyboru możesz zamówić usługę lub produkt u firmy, która najbardziej Ci odpowiada. Nasza usługa jest 100% darmowa i niezobowiązująca. Nie jesteś zobowiązany do zakupu.

{{trade.acquisition_initstep_title || trade.name}}

Odpowiedz na kilka pytań
Oferty są darmowe i niezobowiązujące

{{steps[activeStep].description}}

Uwaga: Możesz podać dodatkowe uwagi

Szukamy specjalistów dla Twojego Zapytania!

Wyszukujemy już dla Ciebie dostawców zgodnych z Twoim zapytaniem.

Wysłaliśmy na Twój adres e-mail {{form.user_data.email}} prośbę o potwierdzenie informacji.
Sprawdź swoją pocztę.

Dodaj załączniki

Dodaj zdjęcia lub projekt itp. Pomoże to firmom dopasować oferty specjalnie dla Ciebie.

Prosimy wybrać odpowiedź
Wstecz
Pomiń

Dołącz do firm oferujących {{trade.name}}

Czy na pewno chcesz zakończyć?
Utracisz wszystkie odpowiedzi.
Kontynuuj zapytanie
Przerwij zapytanie
Wybierz wersję uproszczoną.
Tylko pole opisu.

Ułatwiamy wyszukiwanie firm, ofert, zleceń i nawiązywanie kontaktów.
Zaufało nam tysiące kupujących i dostawów.

Więcej poradników na podobny temat
10.08.2023Administrator

Klimatyzacja w firmie – Zalety korzystania z klimatyzacji

Systemy klimatyzacyjne są powszechnie stosowane w firmach, co znacznie zwiększa komfort pracy pracowników w danym pomieszczeniu. Coraz więcej firm uznaje instalację klimatyzacji za trafną in...


10.08.2023Administrator

Jak porównać oferty od różnych specjalistów na klimatyzację do biura?

Wybierając ofertę od specjalisty do instalacji klimatyzacji w biurze, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które pozwolą Ci na porównanie ofert i wybranie najlepszej. Oto kil...


Spis treści
Klimatyzacja
Zapytaj o ceny i koszty

Oferujesz Klimatyzacja?

Załóż konto i pozyskuj nowych klientów.
Bezpłatnie zaprezentuj firmę i realizacje.