Wybór oświetlenia do hotelu i restauracji
Otrzymaj kilka ofert od firm - Zaoszczędź do 30%
196 firm w tej kategorii
Zapytaj o ceny i koszty
 • Warszawa
 • Katowice
 • Wrocław
 • Poznań
 • Kraków
 • Gdańsk
 • Łódź
 • Szczecin
 • Bydgoszcz
 • Rzeszów
 • Lublin
 • Olsztyn
 • Zielona Góra
 • Kielce
 • Opole

Bezpłatnie wyślij zapytanie

Podaj jakich firm i ofert szukasz

Firmy złożą Ci oferty

Porównaj ceny i ważne parametry

Kupuj taniej i lepiej

Zyskaj korzystniejsze warunki zakupu

05.12.2023 | autor: Artur Nowak | PRZECZYTASZ W 4 minuty

Jak oświetlić hotel? - wskazówek dotyczących oświetlenia

Właściwe oświetlenie hotelu ma znaczenie nie tylko pod względem estetycznym czy dekoracyjnym, ale również musi spełniać wiele rygorystycznych wymagań określonych w przepisach prawnych. Sprawdźmy, jakie oświetlenie stosować w hotelu i jakie powinno mieć ono parametry i ustawienie.

Oświetlenie jest kluczowym elementem wystroju, wpływającym znacząco na atrakcyjność wnętrz oraz atmosferę panującą w pomieszczeniach, a także na wygodę użytkowników. Szczególnie ważne jest to w przypadku obiektów hotelowych, które powinny zapewnić swoim gościom łatwy dostęp do wszystkich elementów wyposażenia pokoju, lobby czy restauracji. Z tego powodu oświetlenie podlega surowym normom prawnym, które określają jakie rodzaje oświetlenia powinny być stosowane w poszczególnych strefach budynku.

Wymagania wobec oświetlenia wnętrz

Norma PN-EN 12464-1:2022-01 określa wymagania dotyczące oświetlenia w miejscach pracy, w tym również w obiektach hotelowych i restauracyjnych. Norma ta zawiera zbiór wytycznych, które mają zagwarantować komfort wzrokowy dla użytkowników z podziałem na poszczególne obszary pomieszczeń. Wskazówki dotyczą również recepcji, kuchni, bufetów, pokojów konferencyjnych i korytarzy. Pokoje hotelowe oraz pokoje wypoczynkowe są traktowane jako obszary ogólne.

W ocenie ilości i jakości oświetlenia brane są pod uwagę różne parametry, w tym wymagane natężenie oświetlenia, równomierność, współczynnik olśnienia, wskaźnik oddawania barw oraz specyficzne wymagania dla danego obszaru. Przykładem może być sala konferencyjna, gdzie zaleca się stosowanie oświetlenia regulowanego.

Jak zaprojektować oświetlenie hotelowe?

Jeśli chodzi o parametry, szczególnie ważna jest sprawa podziału obiektu na strefy. W przypadku korytarzy, akceptowalne są niższe poziomy oświetlenia w nocy. Natomiast w restauracjach nie ma sztywnych wartości natężenia i równomierności oświetlenia, tylko zalecenie, aby oświetlenie było zaprojektowane w sposób umożliwiający stworzenie odpowiedniej atmosfery dostosowanej do wystroju i charakteru wnętrza. Jedynie w przypadku restauracji samoobsługowych istnieją ściśle określone parametry oświetlenia zgodne z normami prawymi.

Najbardziej restrykcyjne wytyczne stosowane są w salach konferencyjnych, gdzie należy zapewnić ludziom równomierne natężenie światła o wartości 500 lx przy wskaźniku olśnienia UGR < 19. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kuchni, choć tutaj mniejsze znaczenie ma kwestii olśnienia (wskaźnik powinien wynosić UGR < 22).

Recepcje, miejsca dla portierów czy bufety potrzebują mniejszej ilości światła - 300 lx. Natomiast korytarze i pokoje odpoczynku wymagają najmniejszego natężenia światła, ktore wynosi 100 lx. Warto przy tym zauważyć, że oświetlenie z funkcją corridor gwarantuje minimalną ilość światła, kiedy nie ma w zasięgu ruchu. Dodatkowo, odpowiednie regulacje pozwalają na całkowite wyłączanie lamp w przypadku dostatecznej ilości światła z zewnątrz.

Pokój w hotelu to pomieszczenie o uniwersalnym charakterze, które powinno pełnić funkcję zarówno miejsca do odpoczynku, jak i pracy. Z tego powodu, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie punktowych źródeł światła jako uzupełnienia ogólnego oświetlenia. Jeśli chodzi o lobby, warto zwrócić uwagę na wysokość pomieszczenia. W przypadku wyższych wnętrz wymagane jest mocniejsze źródło światła, najlepiej z ukształtowanym kształtem odbłyśników, które zmniejszają kąt rozpraszania światła. Dobrym rozwiązaniem są również lampy wiszące, które doskonale oświetlają obszar, w którym przebywają ludzie. Ważne jest jednak, aby nie zapomnieć o częściowym oświetleniu sufitu.

Ciepło-zimno, czyli jak za pomocą światła zmienić klimat

W przypadku opraw LED-owych istotna jest wartość wskaźnika oddawania barw, który powinien być na najwyższym poziomie w restauracji, aby podkreślić wygląd potraw oraz czystość, która jest ważna w tego typu miejscach. Optymalna temperatura barwowa dla hoteli wynosi 3000-4000 K, natomiast w miejscach przeznaczonych do relaksu, takich jak sypialnie, pokoje odpoczynku czy łazienki, lepiej wybrać barwę cieplejszą o poziomie 3000 K. W recepcjach, kuchniach oraz sal konferencyjnych, gdzie wykonuje się pracę, najlepiej zastosować barwę neutralną o poziomie 4000 K.

Oszczędzaj energię dzięki oświetleniu

Istotnym aspektem wpływającym na wybór oświetlenia w hotelach jest dbałość o środowisko naturalne i ekologia. W obecnych czasach, kiedy występują przyspieszone zmiany klimatyczne, kwestia oszczędności energii jest kluczowa, ponieważ oświetlenie tak dużego obiektu jak hotel generuje wysokie koszty związane z poborem energii elektrycznej i przyczynia się bezpośrednio do emisji CO2 do atmosfery. Moduły LED to rozwiązanie, które pozwala osiągnąć znaczne oszczędności finansowe i ograniczyć negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Plafony, kinkiety, lampki w Zwiadowca

ABILINE POLAND Sp z o. o. ABILINE POLAND Sp z o. o.
Kontrola dostępu/Automatyka hotelowa/Akustyka
Stawiamy na bezpieczeństwo. Jesteśmy firmą z 20-sto letnim doświadczeniem na rynku HoReCa. Wyposażyliśmy już setki obiektów w Polsce i zagranicą. Jako bezpośredni importer i producent urządzeń dla rynku HoReCa gwarantujemy wysoką jakość za korzystną cenę oraz serwis i ciągłość utrzymania oferty!
Hercules Trading Hercules Trading
Wyposażenie wnętrz hoteli
Hercules Trading SA specjalizuje się w wyposażaniu wnętrz hoteli, pensjonatów, domów wczasowych i innych obiektów, które swój standard pragną podkreślić wysokiej klasy meblami. Firma posiada w swojej ofercie najwyższej jakości meble hotelowe, recepcyjne oraz barowe.
GOLD GROUP GOLD GROUP
BONO IDEA - wyposażenie inwestycji (sale bankietowe, restauracje, hotele)
Witamy w świecie BONOidea ! Jeśli pragniesz stworzyć swoje wymarzone wnętrze to jesteś w idealnym miejscu. Nasze wartości, to klucz do Twojego sukcesu. W pełni angażujemy się w to, co robimy. Bardzo dobrze rozumiemy zarówno właścicieli dużych inwestycji, jak i bardziej kameralnych projektów.
POLDEKOR POLDEKOR
Wyposażenie hoteli, restauracji
POLDEKOR To prężnie rozwijająca się firma wyposażająca hotele, restauracje oraz sale konferencyjno-bankietowe. Tworzymy indywidualne projekty na życzenie klientów. Nasza firma daje Państwu pewność produktów bardzo dobrej jakości, w najlepszych cenach.
Meble aluminiowe i technorattanowe, które znajdziecie Państwo w naszej ofercie zachwycą nowoczesnym designem ,wysokiej jakości materiałami użytymi do produkcji oraz ciekawą kolorystyką.
LŁ (dawniej Lange Łukaszuk) LŁ (dawniej Lange Łukaszuk)
LŁ (dawniej Lange Lukaszuk)
Firma LŁ jest przedstawicielem i wyącznym importerem na Polskę 20 marek elektronarzędzi, narzędzi ręcznych, narzędzi elektrotechnicznych oraz oświetlenia automatycznego i ulicznego.
Lis Poland sp. z o.o. Lis Poland sp. z o.o.
Producent sprzętu oświetleniowego
Firma Lis Poland Sp. z o.o. stworzyła dwie odrębne marki: Lis Lighting i POVAC (www.povac.pl).  Lampy Lis Poland odmienią oblicze każdego wnętrza łącząc nowoczesna technologię z elegancją i stylem. Firma istnieje od 1990 roku. Oferuje tradycyjne, nowoczesne i stylizowane na historyczn...
ElmarCo Lighting ElmarCo Lighting
Architektoniczne, kompleksowe oświetlenie obiektów
Polska firma rodzinna ElmarCo (Electric Martyniuk Company) od roku 1989 zajmuje się projektowaniem, produkcją i dystrybucją oświetlenia, będąc obecnie jednym z wiodących podmiotów na rynku. Zaopatrujemy kompleksowo zarówno rynek inwestycyjny, od projektu do realizacji, jak i rynek k...
Galeria Lamp. Importer oświetlenia Galeria Lamp. Importer oświetlenia
Importer mebli i oświetlenia
Firma "Galeria Lamp" istnieje od 1995 roku. Od początku naszym celem było zapewnienie możliwie najszerszej oferty opraw oświetleniowych dla naszych klientów.
ForSpa Sp. z o.o. ForSpa Sp. z o.o.
Wyposażanie spa, kosmetyki spa, profesjonalne doradztwo.
ForSpa to firma rodzinna funkcjonująca od 2005 roku. Od początku istnienia kreuje trendy na polskim rynku kosmetyki profesjonalnej i spa wprowadzając światowej klasy marki kosmetyczne, oferując nowe terapie i zabiegi, a także wszechstronny konsulting.Promujemy również najlepsze światowe praktyki spa
Oferujesz rozwiązania dla rynku horeca?

Załóż konto i pozyskuj nowych klientów.
Bezpłatnie zaprezentuj firmę i realizacje.

Wypełnij formularz i porównaj oferty firm

Jak działa nasz serwis

Wystarczy, że odpowiesz na kilka krótkich pytań, a odezwą się do Ciebie zainteresowani specjaliści z Twojej okolicy. Otrzymujesz konkurencyjne propozycje wykonania - oszczędzasz czas i pieniądze. Niczym nie ryzykujesz: wystawianie zleceń nic nie kosztuje.

Krok 1. Określasz jakiej usługi lub produktu szukasz

W tym celu wybierz i wypełnij krótki formularz i sprecyzuj swoje oczekiwania, co do usługi lub produktu, którego szukasz. Im więcej podasz nam szczegółów, tym precyzyjniejsze otrzymasz oferty w odpowiedzi na Twoje zapytanie.

Krok 2. Znajdź zainteresowanych Wykonawców i Dostawców

Zainteresowane firmy zapoznają się z treścią i wymaganiami Twojego zapytania. Przygotowują oferty handlowe i przekazują je bezpośrednio do Ciebie. Firmy będą kontaktował się z Tobą telefonicznie, emailem i za pośrednictwem naszego serwisu.

Krok 3. Otrzymujesz niezobowiązujące oferty

Porównujesz otrzymane oferty i po dokonaniu wyboru możesz zamówić usługę lub produkt u firmy, która najbardziej Ci odpowiada. Nasza usługa jest 100% darmowa i niezobowiązująca. Nie jesteś zobowiązany do zakupu.

{{trade.acquisition_initstep_title || trade.name}}

Odpowiedz na kilka pytań
Oferty są darmowe i niezobowiązujące

{{steps[activeStep].description}}

Uwaga: Możesz podać dodatkowe uwagi

Szukamy specjalistów dla Twojego Zapytania!

Wyszukujemy już dla Ciebie dostawców zgodnych z Twoim zapytaniem.

Wysłaliśmy na Twój adres e-mail {{form.user_data.email}} prośbę o potwierdzenie informacji.
Sprawdź swoją pocztę.

Dodaj załączniki

Dodaj zdjęcia lub projekt itp. Pomoże to firmom dopasować oferty specjalnie dla Ciebie.

Prosimy wybrać odpowiedź
Wstecz
Pomiń

Dołącz do firm oferujących {{trade.name}}

Czy na pewno chcesz zakończyć?
Utracisz wszystkie odpowiedzi.
Kontynuuj zapytanie
Przerwij zapytanie
Wybierz wersję uproszczoną.
Tylko pole opisu.

Ułatwiamy wyszukiwanie firm, ofert, zleceń i nawiązywanie kontaktów.
Zaufało nam tysiące kupujących i dostawów.

Więcej poradników na podobny temat
05.12.2023Artur Nowak

Wybór oświetlenia do hotelu i restauracji

Właściwe oświetlenie hotelu ma znaczenie nie tylko pod względem estetycznym czy dekoracyjnym, ale również musi spełniać wiele rygorystycznych wymagań określonych w przepisach prawnych. Spraw...


01.05.2024Agata Sitek

Ranking Dostawców Oświetlenia Wnętrz w 2024 roku. Opinie, Realizacje, Poradniki Firm

Dzięki naszemu zestawieniu masz możliwość znalezienia najlepszych dostawców oświetlenia wnętrz. Przeglądaj opinie klientów, przykłady zrealizowanych projektów oraz dostępne por...