Cze źródła światła LED są rzeczywiście energooszczędne?
UdostępnijŹródła światła LED, a moc bierna
Moc bierna to moc, którą urządzenie najpierw pobiera, magazynuje, a potem oddaje z powrotem do sieci, nie zużywając jej, ale jednocześnie obciąża przewody, którymi prąd płynie bezużytecznie w te i z powrotem.
Problem poboru mocy biernej dotyczył kiedyś dużych odbiorców (np. zakładów produkcyjnych), zasilanych z sieci wysokiego i średniego napięcia. Obecnie powszechne stosowanie nowoczesnych liczników energii elektrycznej umożliwia pomiar mocy biernej u odbiorców małych, zasilanych z sieci niskiego napięcia. Wysokość naliczanych opłat za ponad umowny pobór mocy biernej może sięgać nawet 30% rachunku za energię elektryczną.
Moc bierna występuje powszechnie we współczesnych urządzeniach elektrotechnicznych. Dotyczy to również nowoczesnego oświetlenia ze źródłami światła LED. Diody LED wymagają zasilania niskim napięciem i stabilizowanym prądem, które powinien zapewnić im zasilacz. O klasie zasilacza świadczą zastosowane w nim elementy elektroniczne.
O jakości urządzenia elektrycznego świadczy między innymi współczynnik mocy cosϕ (ang. power factor, PF). Mówi on nam o poziomie mocy biernej pobieranej przez urządzenie. Im wyższy jest cosϕ urządzenia, tym wyższa jest jego klasa. Ideałem jest cosϕ= 1, ale to tylko teoria.
W praktyce najlepsze urządzenia osiągają poziom około 0,99.
Rozporządzenie UE określa minimalne wartości współczynnika cosϕ dla różnych mocy [P] opraw LED:
P ≤ 2 W brak wymagań
2W<P≤5W cosϕ(PF) > 0,4
5W<P≤25W cosϕ(PF) > 0,5
P>25W cosϕ(PF) > 0,9
Jak to należy rozumieć?
Okazuje się, że najbardziej szkodliwe są odbiorniki energii o najmniejszej mocy. Dla przykładu ładowarki do telefonów mają ten współczynnik poniżej 0,3! Przy porównywaniu różnych źródeł światła należy wziąć pod uwagę moc, wydajność świetlną oraz PF. Dopiero porównanie wszystkich tych danych pozwala nam na rzeczywistą ich ocenę.
Jaka jest zatem rada?
Możemy stosować kompensatory mocy biernej. Wyspecjalizowane firmy mogą nam w tym pomóc. Niestety zarówno usługa jak i urządzenia są kosztowne i stosuje się to rozwiązanie dla już istniejących obiektów.
Przy podejmowaniu decyzji o zakupie oświetlenia LED należy wziąć pod uwagę współczynnik PF.
Produkty Firmy Illuxtron International mają ten współczynnik w przedziale 0,93-0,99.
Dlatego stosowanie tych produktów daje znaczące oszczędności finansowe.
Przy oświetleniu pomieszczeń za pomocą wielu opraw wpustowych o niewielkiej mocy – poniżej 25W każda nie należy stosować wymiennych żarówek LED gdyż ich współczynnik jest PF ok. 0,6. Należy zastosować oprawy z wbudowanym modułem LED.
Dla przykładu:
oprawa wpustowa Fluxe 75 - PF = 0,99;
oprawa natynkowa Cylinder 235 - PF = 0,95
reflektor 3F Odion XL - PF = 0,95
Zapraszamy do kontaktu celem doboru profesjonalnego i energooszczędnego oświetlenia.