ID:1763
star_border star_border star_border star_border star_border
Zapytaj o ofertę

Chemifarb S.A.

Chemifarb dystrybutor wykładzin obiektowych i domowych.
Strefowa 4, 36-060 Głogów Małopolski
Podkarpackie
Czyszczenie dywanów
Udostępnij

Jak pielęgnować dywan? Jak nie dopuścić do jego trwałego zabrudzenia na skutek poplamienia? Podajemy kilka praktycznych zasad pielęgnacji dywanów.

1. Ogólne zasady użytkowania

Dywany należy zabezpieczać przed wilgocią, unikać w miarę możliwości ich przemoczenia. Należy je odkurzać bardzo regularnie.Wszystkie plamy i zanieczyszczenia muszą być natychmiast usuwane. Pranie dywanu (czyszczenie na mokro) najlepiej zlecać wyspecjalizowanej firmie, ale można też zrobić to skutecznie samemu.

Cechą charakterystyczną wszystkich dywanów o okrywie runowej ciętej i strzyżonej wykonanej z włókien naturalnych oraz syntetycznych jest tendencja do wychodzenia elementarnych włókien i pyłków z powierzchni użytkowej. Są to luźne włókna, które nie zostały zamocowane, a pozostały po procesie: cięcia, strzyżenia, nanoszenia powierzchni runowej i podklejenia spodu. Zjawisko występuje na początku użytkowania przez kilka tygodni i niepokoi nabywców. W tym czasie warto systematycznie odkurzać dywan delikatnymi szczotkami, co może dodatkowo oprócz zachowania odpowiedniej higieny, skutecznie przyśpieszyć i zakończyć ten nieunikniony proces. Okres ten zależy od intensywności użytkowania produktu.

2. Odkurzanie

Odkurzanie dywanu to czyszczenie go na sucho. Dywan powinno się odkurzać, co najmniej raz w tygodniu, szczególnie w miejscach intensywnego użytkowania. Nie należy dopuszczać do poważnego zabrudzenia. Regularne sprzątanie ogranicza ryzyko wdeptania zanieczyszczeń i osadzenia ich na włóknach dywanu. Odkurzanie dywanu na dłuższą metę może okazać się nie skuteczne by utrzymać go w czystości. Zdarza się też, że rozleje nam się wino lub kawa i wtedy naprawdę trudno jest usunąć taką plamę. Aby nasz dywan wyglądał jak nowy, należy trochę się wysilić. Niezbędna będzie pomoc odpowiednich środków, sprzętów i wiedza na temat danego materiału.

 3. Pranie

Jedynym wyjściem w przypadku uciążliwych plam okazuje się nierzadko pranie na mokro lub za pomocą aktywnej piany. Środki należy dobierać do rodzaju materiału, z którego jest zrobiony dywan. Przed rozpoczęciem prania, zarówno na mokro jak i na sucho, należy użyć odkurzacza. Trzeba nim solidnie wyczyścić włókna pod każdym kątem.

Każdy stosowany środek czyszczący należy najpierw przetestować w mało widocznym miejscu, by sprawdzić, czy nie niszczy on włókien, spodu lub nie powoduje odbarwień. Plamy i zabrudzenia powinny być usuwane tak szybko jak to tylko możliwe, aby zapobiec trwałym przebarwieniom. Należy stosować środki odplamiające przeznaczone do tego celu, uwzględniając materiał produktu oraz rodzaj plamy. Zastosowanie odplamiaczy na bazie wody wymaga dokładnego wypłukania wodą czyszczonego miejsca.

– plamy z płynów należy najpierw osuszyć ręcznikiem papierowym lub chłonną szmatką.
– nigdy nie należy trzeć plam – to powiększa zabrudzenie i zniekształca runo.
– plamę usuwamy od „krawędzi do jej środka”.
– decydując się na czyszczenie na mokro, należy zastosować metodę szamponowania, która pozwala uniknąć przemoczenia. Należy zastosować dostępne na rynku środki i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej frmy czyszczącej, korzystającej ze sprawdzonych środków.
– mokry dywan należy suszyć tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej.

PRZYDATNE WSKAZÓWKI

PLAMY TŁUSTE – należy posypać obficie talkiem lub magnezją, pozostawić na 24 godz. i starannie zmieść miotełką lub „wyssać” odkurzaczem.
PLAMY Z BŁOTA po dokładnym wysuszeniu i wyczyszczeniu odkurzaczem przeciera się szmatką zwilżoną octem.
GUMA DO ŻUCIA – może uszkodzić dywan, jeśli (pozostawiona przez dziecko) jest nieumiejętnie i gwałtownie usuwana. Kawałek lodu (z lodówki) położony na gumie spowoduje jej skruszenie i wtedy łatwo będzie ją usunąć, bez obawy wyrwania włosków.
PLAMY NA DYWANACH PĘTELKOWYCH prawie wszystkie można zlikwidować wodą z dodatkiem amoniaku.
CIĘŻKIE MEBLE pozostawiają na dywanach i wykładzinach głębokie odgięcia. Musimy więc pamiętać, aby co pewien czas meble nieco przesuwać, dając odpocząć zgniecionym miejscom. Można je pokropić odrobiną wody i pozostawić na 24 godz., a następnie wyszczotkować. Na zagniecionym miejscu wełnianego dywanu czy wykładziny kładziemy złożoną kilkakrotnie i zmoczoną lnianą szmatkę, a następnie gorącym żelazkiem dotykamy zaparzaczki nie opierając żelazka.