Profesjonalne pralko-suszarki
Udostępnij
Kilka lat temu pojawiły się na rynku profesjonalnym pralnico-suszarki, urządzenia znane dotąd z rynku AGD. Czy warto zainteresować się takim rozwiązaniem ? Do jakiej grupy klientów produkt jest adresowany ? Jaki jest cel połączenia w jednym urządzeniu procesu prania i suszenia ?
Wydaje się, iż trudno znaleźć racjonalne wytłumaczenie. Naturalnie nasuwające się argumenty na minus:
- Pralnico-wirówki są urządzeniami znacznie droższymi od suszarek o danym załadunku. W jakim celu więc wykonywać pracę urządzenia istotnie tańszego urządzeniem droższym ? Maszyna posiada jeden bęben, gdy suszy nie może prać i odwrotnie.
- Pralnico-wirówki i suszarki mają zupełnie inne moduły załadunku. Moduł załadunku to ilość litów bębna potrzebna do „obróbki” jednego kilograma wsadu (bielizny, itp). Dla pralnico-wirówki moduł taki wynosi 1:10, dla suszarki najczęściej 1:25. Oznacza, iż pralka potrzebuje 10 l. pojemności bębna żeby uprać 1 kg suchego wsadu, suszarka żeby wysuszyć 1 kg potrzebuje 25 l. pojemności bębna. Co to oznacza w praktyce? Jeśli chcemy przeprowadzić „bez przekładania” cykl prania i suszenia w maszynie o nominale załadunku 26 kg można ją załadować co najwyżej 10-12 kg wsadu. Jaki jest sens kupowania drogiego urządzenia np. 26 kg skoro można go załadować mniej niż połową załadunku nominalnego ? Istnieją znacznie tańsze i efektywniejsze sposoby ograniczające ilość czynności załadowczo-wyładowczych lub oszczędzających miejsce w pralni.
- Urządzenia przemysłowe są maszynami specjalizowanymi. Oznacza to, że tak je skonstruowano, dobrano materiały aby maszyna jak najlepiej spełniała daną, konkretną funkcję. W pralko-suszarce zarówno pralka jak i suszarka nie będą charakteryzowały się taką sprawnością jak urządzenia specjalizowane, nie wspominając o awaryjności. Dodatkowo w przypadku awarii pralki lub suszarki wyłączony z pracy jest cały blok maszyn.
Argumenty przemawiające na rzecz zastosowania pralko-suszarki:
- Brak konieczności przekładania bielizny z pralnico-wirówki do suszarki, pralko- suszarka ma jeden, wspólny bęben dla procesu prania i suszenia.
- Pozornie oszczędność miejsca. Pozornie, gdyż ten sam efekt można osiągnąć poprzez sztaplowanie (zestawienie w słupek) pralki i suszarki.
Wydaje się, iż proponowane urządzenie jest raczej ciekawostką, niż realną propozycją dla branży pralniczej czy hotelarskiej. Obecnie konstruktorzy maszyn pralniczych koncentrują się na rozwiązaniach oszczędzających energię. Wyrafinowane rozwiązania mogą być stosowane tylko w urządzeniach specjalizowanych.
Artur Marek - Delta-Tech