Nieprzyjemny zapach w WC - poradnik sprzątania toalety ogólnodostępnej
Udostępnij
Przyczyny nieprzyjemnego zapachu w WC
Przyczyny nieprzyjemnych zapachów w toaletach publicznych mogą być różne. Najczęściej są one wynikiem niedokładnego lub zbyt rzadkiego sprzątania, pomijanie niekórych obszarów w czasie czyszczenia, zbyt słaba wentylacja oraz nieprawidłowa dezynfekcja kluczowych obszarów.
Skuteczne w zdiagnozowaniu problematycznych obszarów w toaletach jest zastosowanie lamp UV. Należy zgasić świetło, zasłonić okna i włączyć lampa UV. Wskaże ona miejsca, gdzie znajdują się płyny ustrojowe, tj. mocz, krew, ślina. Efekty takich działań bywają zaskakujące - chmury bakterii mogą osiadać w różnych częściach pomieszczeń.
Sprzęt do sprzątania
Podstawą walki z brzydkim zapachem i brudem jest profesjonalny sprzęt do sprzątania i środki czystości. Zestawy sprzątające dla personelu sprzątającego w zależności od potrzeb mogą proste lub bardzo rozbudowane. Podstawą zawsze jest wózek do sprzątania na mokro, dobrze jeśli ma koszyczek lub półki na akcesoria do sprzątania oraz materiały ekspolatacyjne: mydła w płynie, papiery toaletowe, ręczniki papierowe, wkłady zapachowe itd.
Doskonale sprawdza się sprzątanie z użyciem ścierek lub czyściw w systemie kolorów. Ma to na celu dopasowanie danego koloru ściereczki do konkretnej czynności, co minimalizuje ryzyko przenoszenia wirusów i bakterii.
Organizacja sprzątania toalety
Dobrze zorganizowana praca przy sprzątaniu toalet ogólnodostępnych decyduje o skuteczności. Konieczny jest harmonogram sprzątania określający, jak często i przez kogo toaleta będzie czyszczona. Zazwyczaj więsza się go na drzwiach wejściowych WC, by był widoczny.
Popularnym system sprzątania jest model trzyelementowy: sprzątanie dzienne (bieżące usuwanie zanieczyszczeń, uzupełnianie braków), sprzątanie zasadnicze (raz dziennie, przed otwarciem lub po zamknięciu toalety), sprzątanie gruntowne (okresowe np. raz w tygodniu lub raz w miesiącu w zależności od potrzeb; obejmuje dodatkowe powierzchnie).
Sprzątanie dzienne
Częstotliwość tzw. bieżącego serwisu toalet powinna z potrzeb. W przypadku dużego natężeniu ruchu należy je zaplanować raz na godzinę lub nawet częściej. Zdarza się, że konieczne jest wyznaczenie osób, których zajęciem jest gównie utrzymywanie toalet. Proces sprzątania powinien przebiegać następująco:
- wyłączenie toalety z ruchu (pozwala na szybki i dokładny serwis, w tym skuteczną dezynfekcję czyszczonych powierzchni)
- przewietrzenie pomieszczenia/ włączenie wentylacji
- opróżnienie koszy na śmieci (gdy worek zapełniony jest do poziomu ¾ objętości, bez ugniatania, by nie zranić się ewentualnymi ostrymi przedmiotami wyrzuconymi do kosza)
- uzupełnienie papieru toaletowego, ręczników papierowych, mydła w płynie, nakładek sedesowych, woreczków higienicznych, itd.
- wyczyszczenie luster, umywalek i armatury odpowiednim płynem czyszczącym
- oczyszczenie muszli klozetowych i pisuarów (wewnątrz szczotką z płynem dezynfekującym, na zewnątrz wyznaczoną ścierką z płynem myjącym)
- umycie podłóg wilgotnym mopem ze środkiem myjąco-dezynfekującym
- użycie odświeżacza powietrza
Sprzątanie zasadnicze
- wyłączenie toalety z ruchu
- przewietrzenie pomieszczenia/ włączenie wentylacji
- wlanie gęstego płynu dezynfekującego do wnętrz muszli WC, włożenie do wnętrza szczotek do WC i pozostawienie na min. 10 minut
- oczyszczenie muszli klozetowych i pisuarów na zewnątrz wyznaczoną ścierką z płynem myjącym
- przetarcie luster, umywalek, armatury oraz dozowników do mydła, podajników papieru toaletowego i podajniki ręczników papierowych, suszarek do rąk oraz pozostałych urządzeń ścierką nasączoną odpowiednim płynem myjącym
- przetarcie czystą ścierką z użyciem łagodnego środka myjąco-dezynfekującego przewijaków dla niemowląt
- uzupełnienie papieru toaletowego, ręczników papierowych, mydła w płynie, nakładek sedesowych, woreczków higienicznych, itd.
- opróżnienie koszy na śmieci
- przetarcie klamek oraz drzwi wejściowych i drzwi kabin WC środkiem myjąco-dezynfekującym
- zalanie kratek ściekowych wodą z płynem dezynfekującym (ważna, ale niestety pomijana czynność, która pozwala usunąć drobnoustroje będące powodem przykrego zapachu)
- umycie podłogi wilgotnym mopem ze środkiem myjąco-dezynfekującym
- użycie odświeżacza powietrza
Sprzątanie gruntowne
- wyłączenie toalety z ruchu
- sprawdzenie drożności wentylacji oraz oczyszczenie z osadów, kurzu i tłuszczu kratek wentylacyjnych i wywietrzników
- przetarcie trudnodostępnych półek i górnych krawędzi ścianek między kabinami
- oczyszczenie oświetlenia oraz narożnikówz pajęczyn
- umycie misek WC i pisuarów z użyciem środków do gruntownego sprzątania (usuwanie osadów kamiennych)
- umycie podłogi z zastosowaniem środka do gruntowego mycia podłóg w WC i następnie przetarcie jej czystą wodą, by usunąć użyty wcześniej środek
- sprawdzenie odświeżaczy powietrza, tj. uzupełnienie wkładów zapachowych i baterii w dozownikach
- sprawdzenie poprawności działania pozostałych sprzętów, np. suszarek do rąk
Należy uczulić personel sprzątający, aby regulanie wymieniał wodę, stosował odpowiednie środki do mycia i używał do danych czynności odpowiednich ściereczek. Mopy i ścierki należy regularnie prać i wymieniać. Warto także kontrolować od czasu do czasu pracę osób sprzątających, aby mieć pewność, że należycie wykonują powierzone im zadania.
Najczęściej pomijane w czasie sprzątania powierzchnie
- drzwi kabin WC
- klamki i uchwyty
- obszary pod krawędziami mis WC i pisuarów oraz za misami WC
- kratki wentylacyjne
- półki
- lustra i lampy
- trudnodostępne narożniki
Jak stosować odświeżacze powietrza w toaletach
Odświeżaczy powietrza można użyć, gdy toaleta jest poprawnie uprzątnięta. Nie można nimi jedynie maskować zapachu. Jest to nieskuteczne i niehigieniczne. Warto zdecydować się na automatyczne dozowniki zapachów z wkładami zapachowymi w sprayu. Są proste w obsłudze, można je programować zgodnie z potrzebami obiektu. Odpowiednio ustawione dozowniki uwalniają zapach w określonych odstępach czasu w godzinach i w dniach tygodnia, kiedy pomieszczenie jest użytkowane.
Dozowniki zapachów działają na baterie, są zamykane na kluczyk i montuje się je na ścianie na wysokości niedostępnej dla użytkowników. Wkłady zazwyczaj wystarczają na miesiąc lub dłużej, zależy to od częstotliwości dozowania. Szeroki wybór kompozycji zapachowych jest zdecydowanym atutem. Jeśli nie jesteśmy przekonani do zapachów, można wybrać neutralizator powietrza.
źródło: ole.pl