ID:7369
star_border star_border star_border star_border star_border
Zapytaj o ofertę

ole.pl apola sp.k.

Wyposażenie sanitarne toalet, materiały higieniczne, sprzęt do sprzątania
Rynek Wildecki 3/51, 61-546 Poznań
Wielkopolskie
Jak wyposażyć łazienkę ogólnodostępną – suszarka do rąk czy jednorazowe ręczniki papierowe?
Udostępnij

Wyposażając toaletę ogólnodostępną musimy zdecydować się na sposób suszenia rąk - ręczniki papierowe czy suszarki do rąk? Kiedy stajemy przed tym wyborem, należy wziąć pod uwagę specyfikę naszej działalności i potrzeby, jakie się z tym wiążą. Najważniejsze czynniki z punktu widzenia przedsiębiorcy, na które należy zwrócić uwagę to koszty ekspolatacyjne, odpady oraz higiena suszenia rąk.

 

  • Koszty eksploatacyjne w przypadku jednorazowych ręczników zakup jest procesem powtarzalnym. Trzeba troszczyć się o zapas oraz o akcesoria (podajniki ręczników, worki na śmieci, kosze na śmieci). Suszarki to większy zakup jednorazowy, kosztem stałym jest energia elektryczna. Producenci prześcigają się w pomysłach na ekologiczne rozwiązania, dostępne są energooszczędne suszarki do rąk. Warto zdecydować się na lepszą, ekonomiczną suszarkę, by później cieszyć się mniejszymi kosztami.
  • Odpady – jednorazowe ręczniki nieustannie generują odpady, a po użyciu jako materiał „skażony” nie nadają się do ponownego przetworzenia. Niezbędny jest też zakup podajników do ręczników, koszy na zużyte ręczniki i worków foliowych. Same ręczniki jednak łatwo się rozkładają.
    Suszarki podczas użytkowania nie generują odpadów, ale gdy zakończy się okres ich eksploatacji, są kłopotliwym odpadem elektronicznym, częściowo jednak nadającym się do recyklingu. Średnia długość życia suszarki do rąk wynosi nawet 10 lat.
  • Higiena rąk – nawet w dobrze utrzymanych toaletach kumulują się bakterie. Jednorazowe ręczniki uważane są za bardziej higieniczne – zamknięte są w podajnikach, danego ręcznika używa jedna osoba. Suszarki z kolei suszą dłonie powietrzem z otoczenia, w którym jak podkreślają zwolennicy ręczników, znajdują się bakterie. Warto tu wspomnieć, że nowoczesne suszarki wyposażane są w filtry HEPA, a wiele łazienek składa się z dwóch oddzielnych pomieszczeń: jedno z kabinami WC, drugie z umywalniami, w których są suszarki.


Nie można uciec przed postępem cywilizacyjnym, ale można dokonywać przemyślanych wyborów. Suszarki do rąk najczęściej wygrywają z ręcznikami papierowymi, zwłaszcza w toaletach o średnim i dużym natężeniu ruchu. Suszarki produkowane starszymi technologiami nie są tak wydajne i energooszczędne jak te nowoczesne, warto zatem dołożyć kilka złotych i kupić lepsze urządzenie. Poza tym są miejsca, w których stosowanie elektrycznych suszarek do rąk jest niemożliwe, np. w salonach kosmetycznych, gabinetach, w gastronomii i wielu innych miejscach.

 

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze suszarki do rąk?

  • Moc suszarki – większa moc znamionowa najczęściej zapewnia szybsze suszenie, jednakże co raz częściej spotykamy się z suszarkami, które mają niską moc znamionową (1000W-1600W), są znacznie wydajniejsze i jednocześnie bardziej przyjazne dla środowiska i bardziej ekonomiczne.
  • Czas suszenia – jedno z najważniejszych kryteriów. Im krótszy czas suszenia, tym szybszy przepływ osób w toalecie i mniejsze koszty eksploatacyjne. Najlepsze suszarki do rąk suszą dłonie w czasie ok. 10-15 sekund, średnie w czasie 20-25 sekund, na końcu są modele, którym wysuszenie rąk zajmuje ok. 40 sekund.
  • Sposób uruchamiania – suszarki uruchamiane są automatycznie lub półautomatycznie. Najwięcej jest modeli suszarek automatycznych, które włączają się i wyłączają dzięki wbudowanej fotokomórce. Jest to ekonomiczne i higieniczne rozwiązanie – kiedy użytkownik zabierze ręce z pola działania suszarki, ta wyłącza się samoczynnie, a użytkownik nie musi dotykać żadnych elementów. Suszarki półautomatyczne włączają się po wciśnięciu przycisku, a wyłączają się po określonym czasie. W przypadku tych suszarek każdy użytkownik zmuszony jest do dotknięcia przycisku. Czas suszenia jest z góry narzucony – suszarki działają więc niekiedy dłużej niż potrzebują tego osoby suszące dłonie. Zalecamy zatem suszarki automatyczne.
  • Obudowa suszarki do rąk – do wyboru mamy obudowy wykonane z plastiku ABS (wzmocnione tworzywo) oraz stali nierdzewnej (w połysku lub matowe), stali węglowej (malowanej proszkowo, najczęściej na biało) i niekiedy aluminium. Wszystkie one wykonane są z trwałych materiałów przeznaczonych do miejsc o zwiększonym ryzyku uszkodzeń mechanicznych. Suszarki w obudowach z tworzywa są zazwyczaj tańsze.

Szukasz suszarki do rąk? Sprawdź ofertę sklepu internetowego www.ole.pl


Jak dobrać papierowe ręczniki do rąk?

  • System dozowania – dostępne są różne systemy dozowania ręczników papierowych. Najpopularniejsze są ręczniki w składkach ZZ oraz ręczniki w roli. Te drugie uznawane są za oszczędniejszy system dozowania. Niezbędny jest także zakup odpowiedniego podajnika ręczników ZZ lub dozownika ręczników w roli.
  • Jakość ręcznika – ręczniki o większej gramaturze, z dodatkiem celulozy lub wykonane z celulozy są lepsze jakościowo i bardziej wydajne. W ich przypadku zazwyczaj jeden ręcznik wystarcza do osuszenia dłoni.

Szukasz papierowych ręczników do rąk? Sprawdź ofertę sklepu internetowego www.ole.pl

Zainteresowała Cię kwestia wyboru między suszakami do rąk a ręcznikami jednorazowymi? Chciesz dowiedzieć się więcej? Polecamy artykułu:

Suszarka do rąk czy ręczniki papierowe? Podpowiadamy, co wybrać.

Zespół Ole.pl

Galeria