ID:7369
star_border star_border star_border star_border star_border
Zapytaj o ofertę

ole.pl apola sp.k.

Wyposażenie sanitarne toalet, materiały higieniczne, sprzęt do sprzątania
Rynek Wildecki 3/51, 61-546 Poznań
Wielkopolskie
Instrukcja segregacji odpadów, czyli jak segregować śmieci i jakie kosze dobrać
Udostępnij

Sortowanie odpadów jest łatwe i niesie z sobą korzyści, ale trzeba poznać kilka zasad. Aby ułatwić segregowanie śmieci, przygotowaliśmy  poradnik. Pobierz bezpłatną instrukcję segregacji i zobacz dostępne pojemniki do recyklingu.  


Segregować czy nie segregować?

Oto jest pytanie. Wydaje się, że segregować, bo płyną z tego szerokie korzyści - nie rosną góry odpadów, a wiele z nich można przetworzyć i wykorzystać ponownie. Jeśli ktoś nie chce tego robić, może skorzystać z furtki i wyrzucać śmieci zmieszane, ale za ich wywóz będzie płacić więcej.

Jak segregować odpadki?

Wiele osób nie wie, jak poprawnie dokonać segregacji wytworzonych przez siebie śmieci. Krąży wokół nich wiele błędnych mitów, np. porcelana wrzucana jest do szkła, a kartony po mleku i napojach trafiają do makulatury, choć nie powinny. Dlatego właśnie przygotowaliśmy dla Państwa schemat sortowania surowców wtórnych, który każdy może pobrać, wydrukować i zawiesić obok koszy na śmieci. Z pewnością rozwieje on wątpliwości.

Skąd wziąć pojemniki na odpady?

Kontenery na odpady powinna dostarczyć firma świadcząca usługi wywozu śmieci, a cena za nie w większości wypadków została wliczona w koszty wywozu. Zewnętrzne pojemniki do segregacji nie załatwiają jednak sprawy w całości. Konieczny jest zakup koszy do segregacji śmieci, które staną w domach, biurach, szkołach, hotelach, restauracjach itd., bo to właśnie tam zaczyna się segregacja, a brak odpowiednich narzędzi uniemożliwia ją.

Szczególnie w szeroko pojętych miejscach użyteczności publicznej warto oznaczać pojemniki do recyklingu odpowiednimi naklejkami na kosze do segregacji i jeśli to możliwe instrukcjami sortowania odpadów. Dzięki nim dajemy możliwość przestrzegania zasad poprawnej segregacji, minimalizujemy ryzyko pomyłek i popularyzujemy pozytywne zjawisko.

Jakie śmietniki powinniśmy zakupić?

Pojemniki do sortowania odpadów występują w ustalonych kolorach, które sugerują rodzaj odpadów, mających znaleźć się w koszu. Niektórzy zaopatrują się w jednokolorowe kosze, np. szare i oklejają je stosowanymi etykietami na kosze do recyklingu. Kosze możemy podzielić na dwie grupy:

  • kosze na śmieci do użytku wewnątrz pomieszczeń

> pojedyncze kubełki na śmieci o stosunkowo niewielkiej pojemności, np. kosze 10l, 25l, 50l

> pojemniki podwójne lub potrójne - po uchyleniu pokrywy wewnątrz mamy dwa lub trzy pojemniki, każdy na inny rodzaj odpadów

  • kontenery na odpadki do użytku zewnętrznego - charakteryzują się większą pojemnością, np. 100l, 110l, 120l i większe. Wyposażone są w kółka ułatwiające ich transport i co ważne, są odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Pliki do pobrania

Instrukcje sortowania odpadków przygotowaliśmy w formacie kartki A4 w plikach PDF oraz JPEG do wyboru. Aby je wyświetlić, należy klinknąć na jeden z wybranych przez siebie linków, znajdujących się poniżej. Następnie można pobrać schemat.


 Segregacja śmieci - kolory pojemników, rodzaje odpadów i sposób ich sortowania - Plik PDF


  Segregacja śmieci - kolory pojemników, rodzaje odpadów i sposób ich sortowania - Plik JPEG

Elektrośmieci, odpady poremontowe i inne odpady problemowe

Jest to grupa śmieci, których nie wolno wrzucać do zwykłych pojemników na odpady. Chodzi o zużyty sprzęt RTV i AGD, baterie, przeterminowane leki, oleje, odpady poremontowe itd. Gmina powinna wskazać punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, gdzie można bezpiecznie pozbyć się kłopotliwych śmieci. Usługa powinna być wliczona w stałą opłatę, zatem nie powinniśmy za nią dopłacać.

W tej grupie zawierają się także odpady, których możemy bezpiecznie pozbyć się w odpowiednich punktach: przeterminowane leki przyjmują apteki, baterie i akumulatorki zbiera wiele sklepów, a opakowania po olejach silnikowych można wrzucić do specjalnie oznaczonych kubłów na stacjach benzynowych.

 

źródło: ole.pl

Zapraszamy również na firmowego bloga na naszej stronie OLE.PL, gdzie poruszamy różnego problemy związane z higieną, wyposażeniem toalet ogólnodostępnych, wyposażeniem WC dla osób niepełnosprawnych oraz szereg innych ważnych tematów.

 

Galeria