Łóżka hotelowe - meble hotelowe
Udostępnij
Hotel i łóżko to elementy nierozłączne. Pozostaje dylemat - jakie łóżka wybrać? Już chyba nikt nie zwróci uwagi na łóżka ze sprężynami czy siatką i z materacami wypchanymi sianem…
PRZED ZAKUPEM
Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 19 sierpnia 2004 roku w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie wprowadza między innymi zmiany dotyczące zakresu świadczonych usług dla hoteli i moteli, a także ich wyposażenia. Znajdziesz tam zapis, który mówi o tym, że łóżko jednoosobowe ma mieć minimalne wymiary 90 x 200 cm a dwuosobowe o 140 x 200 cm.
Łóżka hotelowe powinny mieć długość do 210 cm ponieważ dotychczas stosowana długość 200 cm już nie wystarcza wobec zwiększenia się średniego wzrostu ludzi. Również szerokość łóżek zwiększa się do 100 cm z dotychczasowych 90. Ponadto obniża się ich wysokość do 50 cm ze względu na osoby z ograniczoną sprawnością ruchową, osoby w podeszłym wieku i dzieci.
Dolna wysokość łóżek hotelowych liczona od podłogi, ze względu na dostosowanie do odkurzania sprzętem mechanicznym, powinna być w granicach od 15 do 20 cm. Pożądane jest również stosowanie co najmniej na dwóch podporach kółek ułatwiających odsunięcie lub przesunięcie łóżka podczas prowadzenia prac porządkowych lub zmiany aranżacji. Przy wyborze mebli hotelowych unikać należy zatem konstrukcji skrzyniowych.
CO W OFERCIE
Łóżka hotelowe składają się z drewnianej lub stalowej ramy i czterech stałych, również drewnianych lub stalowych, podpór (nóg), przy czym dwie z nich zakończone są zwykle rolkami. Oczywiście są dostępne również rozwiązanie mieszane drewno i stal.
Szczyt łóżka od strony głowy ma ochronną płytą lub mocowanym do ściany panel. W panelu, lub powyżej, instaluje się oprawy oświetlenia nocnego. Aby umożliwić gościom czytanie w pozycji leżącej punkt świetlny lokalizuje się (najlepiej na ramieniu przegubowym) nad szczytem łóżka na wysokości ok. 110-120 cm od poziomu podłogi.
Wkład tapicerowany najczęściej jest jednoczęściowy, wielowarstwowy, na podkładzie elastycznym lub półelastycznym, osadzony na odpowiedniej (najczęściej drewnianej) konstrukcji. We współczesnym hotelarstwie preferuje się wkłady elastyczne, poddające się naturalnemu układowi ciała.
Materace warstwowe umożliwiają eksploatację "letnią" i "zimową". Najchętniej stosowane są materace na bazie systemu sprężyn typu "bonell" lub "kieszonkowe", o bardzo dobrej właściwości dopasowania się do ciała użytkownika. Materace powinny być pokryte wysokiej jakości elastyczną pianką o otwartych porach. Na materac zwykle zakłada się podkład higieniczny, wymieniany dla kolejnych użytkowników.
W ofertach spotyka się całe gamy rozwiązań. Typowe łóżka hotelowe produkuje się z materacem podwójnym. Konstrukcja (stelaż) drewniana lub metalowa schowana jest w materacu dolnym. Montuje się nogi drewniane lub metalowe oraz możliwie kółka u wezgłowia. Materac górny jest wymienny zaś materac dolny może być obszyty tkaniną wybraną przez klienta, zgodną z tapicerką innych elementów wnętrza pokoju hotelowego. Łóżko takie charakteryzuje lekkość konstrukcji, a co za tym idzie, łatwość przesuwania, łatwość ścielenia i wymiany materaca górnego oraz możliwość zestawiania dwóch pojedynczych do jednego dwuosobowego, do czego służą specjalne systemy mocowań zabezpieczające przed rozsunięciem.
Do obiektów sanatoryjnych produkowane są łóżka o wzmocnionej konstrukcji, w której specjalny zaczep umożliwia zamontowanie drabinki klinicznej. Łóżko to jest zalecane również do pokoi dla niepełnosprawnych.
Do łóżek produkowane są także odpowiednie akcesoria, takie jak podgłówki, podkładki i nakładki higieniczne, pokrowce antyalergiczne, pokrowce frotte do prania, maskownice służące do zasłonięcia dolnej części łóżka, kliny pod głowę oraz materace posłaniowe.
W ofertach spotyka się łóżka typu box. Zawarta w materacu drewniana rama sprawia, że po zamocowaniu nóg lub płóz otrzymuje się gotowe łóżko.
Łóżka kontynentalne powstają po zestawieniu twardego materaca typu base box z materacem dwustronnym (bonnellowym, kieszeniowym lub lateksowym) oraz materacem górnym. Całość spoczywa na drewnianych nóżkach. Rozwiązanie takie dzięki kilku warstwom sprężystości gwarantuje najwyższy komfort snu.
Oferowane są również łóżka rozkładane, które można łączyć w zestawy.
ZWRÓĆ UWAGĘ
Najważniejszym elementem łóżka jest konstrukcja podtrzymująca materac. Spotyka się różne rozwiązania - najczęściej są to stelaże ze sprężystych listew drewnianych. W zasadzie pod materace nie oferuje się już konstrukcji metalowych.
Stelaże drewniane mogą być stałe albo dzielone, co umożliwia modelowanie podłoża (np. podniesienie części przedniej co umożliwia wypoczynek w pozycji półleżącej).
Równie ważnym elementem ramy łóżka są nogi i ich mocowanie. Ten element, ze względu na bezpieczeństwo gości, musi być szczególnie mocny i solidnie umocowany do ramy łóżka.
Łóżko zawsze przynajmniej jednym bokiem ustawione jest przy ścianie - zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie ściany i pościeli panelem. Najczęściej montuje się w tym celu panele z płyt meblowych lub z litego drewna.
Jeśli do panelu zamontowane jest oświetlenie nocne pamiętaj o bezpiecznym podłączeniu zasilania i częstej kontroli jego stanu. Gniazdka sieciowe użyte do tego celu muszą być dostępne w celu natychmiastowego awaryjnego wyłączenia.
ZALETY I WADY
Plus
Konstrukcje metalowe są trwałe i bardzo stabilne, łatwe w utrzymaniu w czystości - można je myć strumieniem wody bieżącej.
Konstrukcje drewniane są "ciepło" a możliwość dokonywania napraw bieżących prostymi metodami obniża koszty eksploatacji.
Minus
Konstrukcje metalowe są "zimne", jeśli są lakierowane to zadrapania natychmiast pogarszają estetykę a niezauważone miejsca korodujące brudzą nieodwracalnie powierzchnię materaca.
Konstrukcje drewniane są łamliwe. Jeśli łóżko wykonane jest z meblowej płyty wiórowej (MDF melaminowanej), to kanty są narażone na uszkodzenia - dochodzi wówczas do uszkodzeń materacy i pościeli.
SŁOWNICZEK POJĘĆ
Płyty wiórowe i MDF - mają zastosowanie w użytkowaniu w warunkach suchych. Powstają w wyniku sprasowania w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury włókien drzewnych z dodatkiem organicznych związków łączących i utwardzających. Umożliwia uzyskanie różnorodnych profili, jest substytutem dla naturalnego drewna. Łatwa w obróbce: wiercenie, frezowanie. Posiada jednorodną, gładką powierzchnię. Płyty wiórowe i MDF przeznaczone są do produkcji mebli, elementów wykończeniowych wnętrz, paneli ściennych, kasetonów, listew wykończeniowych, meblowych oraz stolarki budowlanej. Płyta surowa jest materiałem bazowym do oklejania papierem dekoracyjnym. Płyty wiórowe i MDF melaminowane stosowane są w przemyśle meblarskim do produkcji frontów meblowych oraz elementów meblowych.