message

Uporząduj wiedzę o łóżkach hotelowych
03.03.2014, 22:44
W hotelach stosuje się najczęściej jeden z dwóch typów łóżek – wydawać by się mogło, że to nie jest zbyt duża różnorodność, ale jeśli przyjrzeć się problemowi bliżej, okazuje się, że te dwie opcje dają finalnie sporo możliwości, z których wybrać najlepszą wcale nie jest łatwo.
MORE

Odrobina teorii

Dwa stosowane rodzaje łóżek to łóżka tradycyjne i kontynentalne. Pierwsze z nich to drewniana rama, w której umieszcza się materac. To prosta, ekonomiczna konstrukcja, która jednak przez swoją prostotę może generować spore koszty. Łóżka kontynentalne to w istocie rama, na której umieszcza się dwa materace: bazowy i właściwy.

Proste nie zawsze znaczy lepsze

Łóżka tradycyjne to proste, niekiedy wręcz prymitywne konstrukcje. Ich produkcja jest tania, więc można w miarę tanio wyposażyć cały hotel. Jednak ta prostota oznacza, że ograniczony będzie również komfort. Przy zastosowaniu podobnej jakości materaców w obu typach łóżek, jeden materac na łóżku tradycyjnym da wyraźnie gorsze wrażenia: niższa elastyczność, szybsze zużywanie się, mniej możliwości dostosowania łóżka do potrzeb gościa.

Skomplikowane, może nawet za bardzo

Łóżka kontynentalne to konstrukcje bardziej wyrafinowane. Warto tu zwrócić uwagę na kilka elementów, które przesądzają o komforcie i funkcjonalności tego rodzaju łóżek. Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, są nóżki. Mogłoby się wydawać, że to drobiazg, ale zarówno ich stylistyka może mieć znaczenie, jak również wysokość, która decyduje o tym, czy pod łóżkiem da się łatwo posprzątać. Również ze względu na łatwość sprzątania warto przyjrzeć się materacowi bazowemu. Powinien on być maksymalnie elastyczny i wygodny, ale jednocześnie ważne jest, aby nie był zbyt ciężki – ułatwi to utrzymanie czystości. Materac bazowy należy także wykorzystać w celach dekoracyjnych: od jego wykończenia zależy, czy będą widoczne boki łóżka, a jeśli tak, to jakie będzie wykończenie widocznej części materaca. Materac właściwy powinien być z kolei maksymalnie elastyczny i zapewniać jak najlepsze podparcie ciała. W hotelach o wyższym standardzie na materacu właściwym umieszcza się czasem także top, czyli materac posłaniowy, natomiast w hotelach o niższym standardzie stosuje się raczej pokrowce i nakładki, a to choćby dlatego, że dużo łatwiej jest je wyprać niż wyczyścić sam materac. Tutaj ważna uwaga: w przypadku materacy posłaniowych stosuje się niemal wyłącznie materace lateksowe, natomiast jeśli na łóżku znajdują się wyłącznie materace sprężynowe, to powinny być one najwyższej jakości.

W praktyce liczy się tylko materac

Rama łóżka musi być praktyczna, ale to ogranicza się w zasadzie do wyboru materiału, prostej konstrukcji i wysokich nóżek. Znacznie więcej uwagi poświęca się materacom, jako że to właśnie one decydują o komforcie snu. O materacach hotelowych na blogu pisaliśmy już wielokrotnie, ale tutaj znajdzie się miejsce na kilka najważniejszych informacji.
  • Materace hotelowe są przeważnie niższe niż materace do użytku domowego (zazwyczaj mają grubość 16-19 centymetrów).
  • Należy zadbać o to, aby materace były twarde (zwiększy to ich trwałość), a jednocześnie zapewniały odpowiednie podparcie w czasie snu (co zwiększy komfort gościa).
  • Materace bonelowe wymienia się co 2-3 lata, natomiast kieszeniowe mają trwałość mniej więcej o rok większą.
  • Koszt łóżka względem całego zestawu mebli do pokoju hotelowego to zazwyczaj 20-35%.
  • Większość materacy hotelowych to materace dwustronne, a żeby odwrócić je na druga stronę, przydają się dwa komplety uchwytów.
 


Materace hotelowe Łóżka hotelowe łóżka materace
Komentarze