message

Stoły z blatami kamiennymi
17.03.2014, 20:54
Zaplecze gastronomiczne to nie tylko nowoczesne urządzenia służące podgrzewaniu lub oziębianiu potraw, ale także blaty robocze. Choć wydaje się, że niewiele można na ten temat powiedzieć, na wiele ich cech warto zwrócić uwagę. Ponieważ ostatnio dużo mówi się o stołach z blatami kamiennymi, właśnie na ich przykładzie omówimy problem wyboru właściwego blatu.
MORE

Kamień – historia i nowoczesność

Kamienne blaty nie są niczym nowym. Dawniej jednak wykorzystywano je przede wszystkim dlatego, że w pewnym momencie okazało się, że nie ma dla nich dobrej alternatywy: drewno było zbyt niepraktyczne, a tworzywa sztuczne nie były aż tak rozpowszechnione. Dziś za popularność kamienia odpowiadają również względy praktyczne, ale zdecydowanie można podać kilka przykładów tworzyw, które mogą być względem tego tradycyjnego materiału konkurencyjne.

Kamień kamieniowi nierówny

Warto zaznaczyć, że w zasadzie termin „blat kamienny” jest dość nieprecyzyjny. Charakterystyka użytkowa blatu będzie zależała bowiem przede wszystkim od gatunku kamienia, ale także od jego struktury wewnętrznej, a ta często jest ściśle związana z jakimś konkretnym zjawiskiem geologicznym, nierzadko lokalnym. Efekt jest taki, że kamień do produkcji blatów importuje się np. z Chin lub Ameryki Południowej, natomiast stosunkowo niewiele używa się tworzywa rodzimego.

Twardy orzech do zgryzienia

Zasadniczo im twardszy kamień, tym lepszy blat można z niego wykonać. Jednak z drugiej strony, twarde tworzywa są trudne w obróbce, a więc blaty twarde są po prostu kosztowne, a nie zawsze potrzebne. Trzeba więc rozsądnie rozważyć, jak długo i z jaką intensywnością blat będzie użytkowany – czy opłaca się zainwestować w twardsze blaty. Właśnie z twardością związana jest jedna z podstawowych wad kamiennych blatów: blat jest owszem, bardzo wytrzymały, ale jego charakterystyka jest zmienna w zależności od struktury surowca. Oznacza to, iż pewne miejsca na blacie mogą być bardziej narażone na uszkodzenia od innych – kamień jest materiałem naturalnym, więc może być w dość dużym stopniu niedoskonały.

Syntetyczne kamienie

Rozwiązaniem problemów z niejednolitą jakością wyrobów są stoły z konglomeratu. Jest to wyrabiany przemysłowo „kamień” - mieszanina pyłu skalnego oraz okruchów kamiennych z żywicami epoksydowymi. Ponieważ konglomerat powstaje w procesie przemysłowym, można w pełni kontrolować jego jakość. Jednocześnie jednak materiał ten nie jest już tak prestiżowy, jak naturalny kamień, a jego cena wcale nie jest niska.

Ciężki stół nie dla każdego

Stoły z blatami kamiennymi są ciężkie. Z jednej strony oznacza to stabilność, ale z drugiej poważnie utrudnia użytkowanie – takiego stołu nie wyposaża się w ręczne systemy dostosowania wysokości, a zastępuje je silnikami elektrycznymi. Są też w sprzedaży dostępne stoły bez regulacji wysokości, jednak to rozwiązanie nie jest praktyczne. Proste kształty obudowy silników sprawiają, że utrzymanie stołu w czystości nie jest trudne (tym bardziej że stelaże kamiennych blatów zwykle są stalowe), ale ustawienie takiego stołu wymaga podłączenia go do sieci, co nie w każdym zapleczu jest łatwe do zorganizowania – szczególnie dobrze widać to w przypadku modernizowanych zakładów gastronomicznych, jeśli sieć elektryczna nie została dostosowana do wymogów nowoczesnej kuchni.


Wyposażenie gastronomii Wyposażenie kuchni
Komentarze