message

Sala konferencyjna: projektor czy telewizor LCD
05.06.2014, 09:26
Sala konferencyjna musi być wyposażona w ekran, na którym prelegent będzie mógł prezentować materiały uczestnikom spotkania. Problem tkwi jednak w wyborze takiego ekranu, który będzie estetyczny, łatwy w użytkowaniu i elastyczny – wybierać projektor (LCD lub DLP) czy telewizor o dużej przekątnej ekranu?
MORE

Jedyna zaleta projektora

Nie warto roztrząsać w tym momencie, czy wydajniejsza jest technologia DLP czy LCD, bo projektor, nawet najlepszy, ma w zasadzie tylko jedną zaletę, a mianowicie pozwala na pokazanie ekranu większego niż na największym ekranie telewizora. Za 1500 złotych można kupić projektor, z którego otrzymać się da wyraźny obraz o przekątnej 100 cali. W zasadzie poza tym trudno doszukać się jakichkolwiek zalet projektora. Można mu na plus zaliczyć fakt, że jest bardziej mobilny, ale na dobrą sprawę każda sala powinna być wyposażona we własny projektor, więc jego przenoszenie dowodzi tylko kiepskiej organizacji, a mobilność przy dużej dostępnej do wykorzystania liczbie urządzeń przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie.

Czas na nagrzanie

Używanie projektora nie jest szczególnie wygodne: sala musi zostać właściwie zaciemniona (niekiedy, ze względu na kiepską jasność obrazu z projektora niemal całkowicie), natomiast w przypadku telewizora takiej potrzeby nie ma. Czas na nagrzanie lampy w tradycyjnym projektorze jest dość długi, więc prelegent musi wcześniej wszystko przygotować, natomiast telewizor wystarczy po prostu jednym przyciskiem włączyć. Kiedy projektor osiągnie już właściwą temperaturę, dobrze, aby prelegent miał mikrofon. Szum wentylatorów chłodzących lampę jego rozprasza, a słuchaczy usypia – to najgorsza możliwa kombinacja. Co więcej, lampa dość szybko się zużywa, więc to już dodatkowy koszt. Oczywiście w sprawie kosztów warto słowem wspomnieć o ekranie (bo obraz na białej ścianie wcale nie wygląda olśniewająco ani profesjonalnie). Doliczyć trzeba także koszty eksploatacyjne, w tym na przykład czyszczenie filtrów projektora.

Kiedy projektor jest dobry?

Najprostsza analiza przydatności projektora obejmuje tylko kilka czynników. Jeśli w sali konferencyjnej nie ma gumowanych rolet lub żaluzji, jeżeli rzutnik ma być używany dłużej niż 3-4 godziny dziennie i jeśli nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów eksploatacyjnych, to rzutnik nie jest dla Ciebie.

Wybór telewizora

Duży LCD (obecnie dostępne są telewizory o przekątnej nawet 80 cali) daje obraz o dobrej jasności i kontraście dużo wyższym od projektora. Wyższy jest także współczynnik nasycenia barw, a do wyświetlania wyraźnego obrazu wcale nie trzeba zaciągać rolet, a nie jest też potrzebny żaden dodatkowy ekran ani ściana pomalowana na biało. Telewizor ma dużo większą żywotność od lamp projektorów, więc jeśli nie masz olbrzymiej sali, która wymaga większego ekranu niż ma największy telewizor, to w zasadzie nie potrzebujesz rzutnika.

Nowe projektory

Nowoczesne projektory laserowo-ledowe przegrywają najczęściej z telewizorami ze względu na cenę. Są urządzeniami mniej uniwersalnymi, a nowoczesny telewizor z dostępem do internetu na pewno daje prelegentowi większe możliwości, niż projektor. Ze względu na możliwość kontroli parametrów pracy telewizora, ekrany w podobnych cenach są prawdopodobnie nieco gorszym rozwiązaniem. Oczywiście wszystko zależy od charakterystyki sali – jeśli jest ona wręcz idealnie przygotowana do instalacji projektora, rozsądnie jest rozważyć instalację nowoczesnego sprzętu. Jeśli jednak trzeba najpierw zainwestować w samo przygotowanie pomieszczenia, to instalacja telewizora zapewni podobny komfort użytkowania przy dużo mniejszych nakładach na przygotowanie sali.


Telewizory hotelowe
Komentarze