message

Problemy z szafami
25.04.2014, 11:52
O szafach hotelowych można powiedzieć wiele, natomiast cały czas w hotelach pojawiają się meble, które raczej nie spełniają wygórowanych norm jakościowych, nie wspominając o zaspokojeniu potrzeb gości hotelowych. W tym artykule chcemy przedstawić kilka częstych błędów, które doprowadzają niekiedy do tego, że do hotelowego pokoju trafia niefunkcjonalne umeblowanie.
MORE

Szafa to całość

Szafy hotelowe zawsze trzeba oceniać jako funkcjonalną całość. Bardzo rzadko jest to jedynie skrzynia z miejscem na wieszaki. Szafy powinny być konstruowane tak, aby zapewniały również odpowiednią ilość przestrzeni do przechowywania odzieży złożonej, bielizny, a także rozmaitych drobiazgów, które goście hotelowi przywożą ze sobą. Półki, szuflady, różnego rodzaju schowki – to wszystko są integralne elementy szafy. Dlaczego właśnie tak należy na to spojrzeć? Nie w każdym pokoju hotelowym jest wystarczająco dużo miejsca, aby poza szafą ustawić inne meble służące do przechowywania odzieży. Zresztą – nawet jeśli to miejsce jest, to odpowiednio zaprojektowana szafa sprawia, że wcale go wykorzystywać nie trzeba.

Miejsce na otwarcie drzwi

Powierzchnia pokoju hotelowego, nawet jeśli mówimy o najmniejszych możliwych pokojach w hotelach kategoryzowanych, jest wystarczająco duża, aby – przynajmniej teoretycznie – było dość miejsca na poruszanie się po pokoju przy otwartych drzwiach od szafy. W praktyce jednak wiele zależy od rozmieszczenia wszystkich elementów wyposażenia pokoju. Należy więc przewidywać ewentualne problemy i im zapobiegać. Proste sposoby zapobiegania brakowi miejsca to zastosowanie drzwi przesuwnych lub większej ilości węższych skrzydeł drzwiowych, w tym także różnego rodzaju drzwi harmonijkowych. To ostatnie rozwiązanie w produkcji mebli znajduje zastosowanie rzadko, ponieważ tego typu konstrukcja nie jest szczególnie odporna na zużycie, niemniej jednak w niektórych przypadkach warto szukać podobnych propozycji.

Detale – kłopotliwa ozdoba

Ozdobne listwy dolne lub górne, mniej lub bardziej misterne detale zdobnicze na drzwiach, finezyjne nóżki i elementy okuciowe – choć wyglądają bardzo atrakcyjnie, w większości przypadku będą raczej źródłem problemów. O ile bowiem nie wpływają znacząco na okres użytkowania, wytrzymałość czy funkcjonalność z punktu widzenia gościa, o tyle są bardzo kłopotliwe z punktu widzenia obsługi. Każdy z takich detali wymaga poświęcenia określonej ilości czasu na wyczyszczenie. Tworzenie na pół dostępnych przestrzeni pod szafą również sprawia wiele kłopotów. Jeśli przestrzeń ta jest niska, nie można dla niej nawet znaleźć zastosowania, a jeśli wysoka, zastosowanie jakieś się znajdzie, ale i tak trzeba będzie sprzątać większą powierzchnię. Nawet niech będzie to tylko około metra kwadratowego w pokoju, to w skali całego obiektu jest to spore wyzwanie, tym bardziej że wysprzątanie powierzchni pod szafą (tak samo, jak otwartej przestrzeni ponad skrzynią szafy) wymaga większego zachodu.

Chropowata powierzchnia

Szafy drewniane z pewnością mają swój niepowtarzalny charakter i są estetyczne, stwarzają wrażenie przytulnego, ciepłego wnętrza. Niestety nawet po idealnej obróbce, powierzchnia takich mebli jest chropowata. Choćby było to niewyczuwalne pod opuszkami palców, nawet najmniejsza nierówność sprzyja gromadzeniu się kurzu i innych zanieczyszczeń. Zasadniczo jest to problem średniej wagi, ale zakurzone meble – choćby w minimalnym stopniu – mogą powodować dyskomfort u gości z dolegliwościami alergicznymi lub astmą.

Kłopot ze spartańską prostotą

Wszystkie fantazyjne zdobienia, frezy, ozdobne listwy, delikatna struktura materiału, z którego wykonana jest szafa, stwarzają problemy. To jednak nie oznacza, że prostopadłościenna skrzynia z okleinowanych płyt jest idealnym rozwiązaniem. Jednym z podstawowych problemów jest dostosowanie estetyki rozwiązań do klasy hotelu i wymagań gości. Proste, skupiające się na trwałości elementy wyposażenia są dobre w hotelach klasy turystycznej lub standardowej, natomiast w obiektach luksusowych trzeba zainwestować w takie wyposażenie, które podniesie nie tylko użyteczność, ale także komfort i zapewni pozytywne wrażenia estetyczne.


pokoje meble hotelowe szafy
Komentarze