message

Krzesła restauracyjne: mariaż wygody i ekonomii
15.10.2014, 08:36
W restauracji krzesła nigdy nie będą ważniejsze od menu, ale osoba odpowiedzialna za dobór wyposażenia sali musi dobrze przeanalizować dostępne możliwości. Cena, często stosowana jako główne kryterium, nie powinna nim być, natomiast jeśli chodzi o materiały, to często lekceważy się ich różnorodność.
MORE

Krzesła drewniane

Drewno jest najbardziej klasycznym materiałem do produkcji krzeseł. Kojarzy się raczej z tradycyjnymi wnętrzami, ale dzięki lakierom, farbom i lakierobejcom, a także odpowiednim technikom obróbki drewna, krzesła z tego surowca wcale nie muszą nawiązywać do najbardziej stereotypowego wystroju restauracji. Do produkcji krzeseł restauracyjnych używa się różnych gatunków drewna, głównie liściastego, natomiast z iglastych dominuje sosna o jasnym drzewie i przystępnej cenie. W przypadku krzeseł drewnianych większość ich producentów decyduje się na wykonanie podstawy siedziska z materiałów drewnopochodnych, które charakteryzują się dużą odpornością i trwałością, a zapewniają podobne możliwości dekoratorskie, jako że poza drewnianym stelażem oraz wybranymi elementami ozdobnymi, krzesła drewniane są najczęściej tapicerowane. Do tapicerowania drewnianych mebli wykorzystuje się różne materiały syntetyczne i naturalne. W przypadku krzeseł drewnianych nietapicerowanych bardzo często zachodzi potrzeba zakupu dodatkowo pokrowca lub poduszki na siedzenie. Krzesła drewniane dostępne są w zasadzie we wszystkich segmentach cenowych. Proste modele wykonane z taniego drewna, często połączonego ze sklejką i tapicerowane niezbyt grubą warstwą gąbki oraz tanią tkaniną obiciową, doskonale nadające się do mniejszych restauracji o niedużej liczbie gości, kosztują nawet poniżej 100 złotych, natomiast modele droższe, designerskie, osiągają ceny dochodzące do półtora lub dwóch tysięcy. Poza tą klasyfikacja znajdują się luksusowe krzesła restauracyjne wykonywane na indywidualne zamówienie. Również w przypadku niektórych z tych modeli producenci stosują kilka różnych materiałów, jako że samo drewno nie zawsze zapewnia oczekiwaną funkcjonalność.

Krzesła metalowe

Ze względu na fakt, że metale są zimne i nieprzyjemne w dotyku, niewiele jest krzeseł restauracyjnych wykonanych w większości z tego materiału. Wyjątkiem są tu stołki barowe (hokery), które wykonuje się przeważnie ze stali nierdzewnej, jedynie grubo tapicerując siedzisko. Poza tym metale wykorzystywane są głównie do produkcji ram i stelaży krzeseł designerskich o nowoczesnym wyglądzie. Na metalowych ramach rozpina się tkaniny, a na stelażach umieszcza choćby drewniane siedziska. Zasadniczo dąży się do tego – co zrozumiałe – aby w zasięgu ręki nie było zbyt wielu metalowych elementów. Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze krzeseł metalowych (w całości lub części), jest sposób ich wykończenia. Przede wszystkim wymagana jest tutaj duża staranność, ponieważ jakakolwiek nierówność powierzchni może powodować zranienie się klienta lub uszkodzenie odzieży. Krzesła powinny być pozbawione ostrych linii lub niewykończonych otworów, natomiast jeśli chodzi o powierzchnię, to albo galwanizuje się ją, na przykład chromuje, rzadziej nikluje, albo maluje, przy czym należy zwrócić uwagę, aby powierzchnia ta była malowana proszkowo, co zapewnia maksymalną trwałość kolorów oraz ułatwia czyszczenie krzesła. Produktem, którym substytuuje się niekiedy krzesła w restauracjach, są wielomiejscowe ławki. W tym przypadku siedzisko jest często wykonane albo z metalu pokrytego tworzywem, albo – częściej – metalowa jest rama, na której osadza się tworzywowe siedzisko. Zaletą krzeseł metalowych (na metalowym stelażu) jest stosunkowo niska cena – segment ekonomiczny otwierają krzesła za 60-70 złotych, natomiast ceny droższych modeli, sygnowanych przez znanych projektantów, sięgają nawet dwóch i pół tysiąca. Ławki dwu, trzy lub czteroosobowe to koszt rzędu dwóch do dziesięciu tysięcy złotych.

Krzesła tworzywowe

Tworzywa sztuczne dają możliwość produkcji tanich krzeseł o dość dobrej trwałości, ale są także materiałem, który ze względu na dużą plastyczność i mnogość dostępnych form obróbki często wybierają projektanci nowoczesnych mebli. Różne typy tworzyw sztucznych zapewniają odmienne wrażenia estetyczne, dają inne możliwości formowania i pozwalają na tworzenie krzeseł o różnej trwałości. Należy jednak wyraźnie oddzielić często niedokładnie odlewane krzesła ogrodowe od krzeseł restauracyjnych. Różnią się one przede wszystkim ukształtowaniem siedziska i oparcia, ale również trwałością i sposobem przygotowania mieszanki tworzywowej. Na rynku nie brakuje krzeseł w całości wykonanych z tworzyw sztucznych. Wynika to ze stosunkowo niskiej ceny surowca oraz prostoty metod produkcyjnych w podstawowym wariancie. Krzesła takie mogą powstawać z form prostych lub być połączeniem różnych, powstających oddzielnie elementów, np. siedziska, oparcia, podłokietników i dodatkowo najczęściej metalowej ramy. Tworzywa sztuczne rzadko są tapicerowane – stosuje się raczej pokrowce i poduszki, co podyktowane jest przede wszystkim względami praktycznymi – tworzywowe krzesła bardzo łatwo jest wyczyścić. Proste modele krzeseł restauracyjnych o dobrej trwałości i dobrze, starannie wykonane, kosztują około stu złotych, natomiast modele designerskie, pasujące w zasadzie tylko do najbardziej futurystycznych wnętrz to wydatek rzędu 1300-1500 złotych. W krajach zachodnich wielu restauratorów korzysta z możliwości złożenia zamówienia na krzesła własnego projektu. W Polsce na razie tego typu usługi nie są powszechne, natomiast ze względu na łatwość przygotowania niemal każdego projektu, tworzywa sztuczne na tym polu zdecydowanie wiodą prym.

Krzesła wiklinowe

Rattanowe i wiklinowe krzesła restauracyjne, chętnie stosowane także w ogródkach zewnętrznych, to tylko jeden z elementów wyposażenia. Bardzo często stosuje się je łącznie z wyplatanymi kanapami. Ponieważ nie ma możliwości trwałego tapicerowania takich mebli, najczęściej przykrywa się je pokrowcem lub poduszka przynajmniej na siedzisko. Wykonanie wiklinowego krzesła jest pracochłonne, sam materiał nie jest tani, zatem krzesła te nie są stosowane często, tym bardziej że ze względu na swoją konstrukcję są dość trudne do utrzymania w czystości, a wiklina jako materiał naturalny ma ograniczoną żywotność, a jej problemem jest także stopniowa utrata walorów estetycznych. Krzesła wiklinowe są wykonywane seryjnie lub na zamówienie. W ostatnim przypadku często na rynek wchodzą małe, lokalne przedsiębiorstwa, co powoduje, że przygotowanie wyceny mebli rattanowych i wiklinowych jest dość trudne, a tym trudniejsze, że oferta zmienia się często. Wiklina jest materiałem, z którego pewnych form zwyczajnie wykonać się nie da, zatem projekty wiklinowe czy rattanowe są z zasady bardziej klasyczne, ale również dość charakterystyczne. Meble wiklinowe najczęściej kupowane są w kompletach, łącznie ze stołami i kanapami, ponieważ tylko w ten sposób można zapewnić odpowiedni poziom unifikacji estetycznej oraz funkcjonalnej. Pojedyncze krzesła produkowane metodą wyplatania znajdują się w ofercie kilku ogólnopolskich firm, a cena pojedynczego krzesła waha się zazwyczaj w granicach 200-500 złotych w zależności od jakości materiału i stopnia złożoności projektu.

Podsumowanie

Przedstawione cztery materiały stanowią tylko wycinek palety surowców, jakie można wykorzystać do produkcji krzeseł restauracyjnych, niemniej jednak dość dobrze obrazuje to różnorodność rynku. Przy zakupie krzesła należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na właściwy dobór materiału czy stylistyki, ale także choćby głębokość siedziska, wysokość oparcia, obecność lub brak podłokietników. Część z modeli krzeseł restauracyjnych zapewnia możliwość sztaplowania w stosach najczęściej do 6-10 sztuk, niektóre są obrotowe lub dają klientom możliwość regulacji wysokości. Tego rodzaju informacje również są ważne i często właśnie to przesądza o wyborze konkretnego modelu krzesła.


krzesła Restauracja meble restauracyjne
Komentarze