message

Dobór telewizora do wielkości pomieszczenia pokoju hotelowego
01.06.2014, 09:22
Goście hotelowi nie zwracają większej uwagi na telewizor, dopóki go nie włączą. Słaba jakość obrazu, kiepskie umiejscowienie, wreszcie nieciekawa oferta programowa to najczęściej pojawiające się problemy. Choć wymogi kategoryzacyjne w hotelach klasy turystycznej nie narzucają obowiązku ustawienia telewizora w pokoju, to również w tych obiektach w zasadzie uznaje się go za standard. Bardzo często jednak telewizor jest albo za mały, albo za duży. Skutek jest taki, że gość nie może wygodnie obejrzeć ulubionych programów, a przecież nie chodzi tylko o to, aby telewizor znajdował się w pokoju, ale przede wszystkim o to, by podnosił zadowolenie gościa z pobytu.
MORE

Podstawa podstaw

To, jaka przekątna będzie odpowiednia w pokoju określonej wielkości, zależy przede wszystkim od dwóch czynników: kąta widzenia oraz odległości bezpiecznej. Kąt widzenia określa maksymalna wielkość: z odległości półtora metra nie da się fizycznie objąć wzrokiem czterdziestocalowego ekranu. Dlatego właśnie w małych pokojach, w których telewizor znajduje się blisko miejsca, w którym gość usiądzie, aby obejrzeć telewizję, montuje się raczej nieduże telewizory. Jednak odległość minimalna nie jest obojętna. Dziś większość telewizorów to nowoczesne LCD i LED, dla których minimalna bezpieczna odległość jest zdecydowanie mniejsza niż we wcześniej stosowanych telewizorach z lampą kineskopową (CRT).

Bezpieczna odległość

W zależności od jakości telewizorów CRT, aby ochronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem, bezpieczna odległość od ekranu była od trzech do dziesięciu razy większa od przekątnej ekranu. W przypadku telewizorów nowoczesnych jest to wielkość zdecydowanie mniejsza i teoretycznie może z powodzeniem zastąpić 21-calowy CRT 40-calową plazmą. Podstawowa zasada wyznaczania odległości od ekranu wymaga odsunięcia telewizora od oglądającego o 10 centymetrów na każdy cal przekątnej ekranu. Oznacza to, że jeśli telewizor ma przekątną 32 cali, to gość hotelowy będzie widział dobrze z odległości około 3 metrów. Tutaj pojawia się jednak pewna komplikacja, ponieważ ta zasada dotyczy telewizorów, które obsługują standardowe parametry obrazu PAL. W przypadku obrazu w jakości HD odległość ta może być mniejsza o połowę.

Test praktyczny

Wybór na podstawie katalogu telewizorów nie jest prosty, ponieważ stylistyka ekranów 50 i 30-calowych jest w zasadzie taka sama i różnice na zdjęciach są między nimi raczej symboliczne. Dodatkową trudność sprawia różnica pomiędzy komfortem oglądania LED, LCD i plazmy. Choć trudno te różnice ująć liczbowo, są one zauważalne na przykład w salonach RTV – warto po prostu sprawdzić, z jakiej odległości dobrze widać obraz na telewizorze konkretnej wielkości, a kupić nieco mniejszy. Dlaczego? Dlatego, że nawet duży pokój hotelowy nie będzie równie przestronny, co sala sprzedaży w salonie. Oczywiście do hotelu telewizor kupuje się u dostawcy, który od razu zajmuje się instalacją i konfiguracją sprzętu, ale nie zaszkodzi przejść się do dowolnego salonu, aby mieć pewność, że dobrana została właściwa wielkość. Koniec końców, do małych pokojów hotelowych trafiają telewizory o przekątnych 22 lub 26 cali, natomiast do apartamentów od 32 cali w górę. Duże ekrany instaluje się także w lobby, salach konferencyjnych, przy recepcji albo w restauracjach.


Telewizory hotelowe
Komentarze