message

Telewizor LCD czy plazmowy?
09.06.2014, 09:28
Wybór typy telewizora do pokoju hotelowego to problem nie tylko z doborem wielkości, ale również samego rodzaju wyświetlacza. Na temat zalet i mniej lub bardziej realnych wad rożnych typów telewizorów krążą różne opinie, dlatego warto przyjrzeć się faktom, a nie poglądom. Czy do pokojowego hotelu lepiej wstawić LCD, czy telewizor plazmowy? Po lekturze tego artykułu na pewno nie znikną, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wszystkie wątpliwości, ale wiele z nich pewnie zostanie rozwianych.
MORE

Czerń, kontrast i jasność

Głębia kolorów, jakość czerni (czyli określenie, jak wyświetlana jest czarna barwa) oraz jakość wyświetlania jasnych obrazów i kontrast to trzy ważne parametry każdego telewizora. Te z wyświetlaczami LCD zdecydowanie lepiej wyświetlają barwę czarną (w kiepskich plazmach jest ona wręcz szara). Współczynnik kontrastu dla telewizorów LCD może wynosić 1:7500, natomiast w ekranach plazmowych jest o rząd wielkości niższa. Telewizory LCD lepiej wyświetlają jasne barwy. Kiedy nominalna jasność plazmy przy wyświetlaniu białego obrazu spada dwukrotnie do 60 cd/m2, w przypadku elcedeków zmiana jest praktycznie niezauważalna. Podstawowe parametry telewizorów LCD sugerują zatem, że to właśnie one byłyby lepszym rozwiązaniem do hotelowego pokoju, ponieważ gwarantują obraz o korzystniejszych parametrach. Czy jednak na pewno?

Ruch na ekranie

Telewizor służy do wyświetlania obrazów, które się poruszają. I tutaj pojawiają się problemy: zasadniczo to ekran plazmowy daje lepsze wrażenie ruchu z większą częstotliwością odświeżania. W porównaniu z przeciętnej jakości telewizorami LCD, plazma daje dużo płynniejszy ruch, jednak nowe generacje ekranów ciekłokrystalicznych wyposażone są w technologię redukcji smużenia i częstotliwość odświeżania powyżej 200Hz, co w zasadzie mogłoby stanowić o remisie, gdyby nie fakt, że na LCD niekiedy pozostają psujące wrażenie całości artefakty (rzadko i raczej w telewizorach z niższej półki).

Co z trójwymiarem?

Zarówno LCD, jak i ekrany plazmowe, są obecnie produkowane w technologiach 3D. W obu przypadkach pojawiają się pewne problemy. W ekranach LCD jest to tak zwany crosstalk, czyli rozmycie konturów obrazu, dobrze widoczne przede wszystkim na jasnym tle. W plazmie takie zjawisko w ogóle nie występuje, ale okulary migawkowe dodatkowo potęgują wrażenie ciemnego obrazu. Jest to dość poważny problem, ponieważ łatwiej przywyknąć do rozmytego konturu, niż ściemnienia całego ekranu.

Podświetlenie

Kolejna sprawa, której należy się przyjrzeć, to jakość podświetlenia. W plazmach nie stanowi ono najmniejszego problemu, ponieważ każda komórka plazmowa sama emituje światło i żadne podświetlenie ekranu nie jest potrzebne. To wyraźna przewaga nad ekranami LCD, które obecnie są podświetlane przede wszystkim lampami LED. Te umieszcza się przede wszystkim na obrzeży, co w połączeniu z punktowym światłem daje „chmury” - jasne plamy widoczne na brzegach obrazu, szczególnie w ciemnych scenach, co przeszkadza w oglądaniu. Przy pełnej matrycy podświetlenia problem nie zawsze można uznać za usunięty.

Podsumowanie

Gdyby przyjrzeć się wszystkim argumentom, ani plazma, ani LCD nie byłyby rozwiązaniami idealnymi. Telewizory obu typów sprawiają pewne problemy i wybór tak naprawdę nie jest łatwy. Obecnie wydaje się, że bliższe ideału są telewizory LCD (których zresztą produkuje się prawie 11 razy więcej niż plazmowych, co samo w sobie też o czymś świadczy), ale obiektywnie oceniając, plazma również nie jest bez zalet.


Telewizory hotelowe
Komentarze