message

Bezpieczne tkaniny hotelowe
28.02.2014, 09:13
Hotel musi nie tylko dawać subiektywne poczucie bezpieczeństwa – musi takie bezpieczeństwo gwarantować. Należy wyraźnie oddzielić subiektywne odczucia gości od wyposażenia, które w sposób obiektywny bezpieczeństwo zapewnia. Oczywiście jednym z największych zagrożeń w hotelu byłby pożar, dlatego sporo wysiłku wkłada się właśnie w zabezpieczenie przed ogniem: niepalne zasłony, wyposażenie trudnozapalne i nie tylko. Jak jednak pogodzić komfort z funkcjonalnością? Przyjrzyjmy się temu problemowi na przykładzie tkanin trudnozapalnych.
MORE

Kryteria normatywne to nie wszystko

Jest wiele norm, które określają zasady produkcji trudnozapalnych tkanin. Jedną z tych, które znajdują zastosowanie przy produkcji bielizny hotelowej sprzedawanej w Polsce, jest BS 7177-2008 (norma reguluje trudnozapalność materacy, pościeli i dywanów). Wiele tkanin trudnozapalnych niestety nie cieszy się popularnością, a to ze względu na ich właściwości: często są one „zimne” w dotyku, kiepsko wchłaniają wilgoć i, ogólnie rzecz biorąc, kontakt z takimi tkaninami nie będzie najprzyjemniejszym doświadczeniem twoich gości hotelowych.

Jak ucywilizować tkaniny bezpieczne?

W ofertach producentów znajdują się różne tkaniny trudnozapalne. Często są to mieszanki różnych włókiem objęte ochroną patentową, a więc wykorzystywane w produktach jednej tylko firmy, a jednak pewne zabiegi wykonywane po to, aby poza bezpieczeństwem, pościel zapewniała również komfort, są wykonywane przez wielu różnych producentów. Bazą zawsze jest atestowane włókno trudnozapalne lub niepalne. Te tkaniny także często są opatentowane: skład mieszanki, sposób wytwarzania i inne szczegóły są chronionymi tajemnicami firm, które je produkują. Aby pościel była bardziej komfortowa, do jej produkcji używa się także innych włókien i materiałów. Bardzo często wybór pada na wełnę, która jest niepalna (pali się tylko wtedy, kiedy przyłożony jest do niej otwarty płomień), nie topi się i płonie względnie chłodnym płomieniem. Ważnym dodatkiem do tkanin trudnozapalnych są włókna klimatyzacyjne, a więc te, które umożliwiają przewietrzanie pościeli. Ponieważ zarówno tkaniny z atestem trudnopalności, jak i wełna, nie chłoną dobrze wody, konieczne jest zastosowanie chłonnych włókien klimatyzacyjnych, dzięki którym goście hotelowi nie będą odczuwali dyskomfortu.

Co jeszcze musisz wiedzieć?

W wielu przypadkach tkaniny trudnozapalne stosowane są w produkcji materacy do wyrobu niezdejmowalnych pokrowców. W związku z tym należy uwzględnić również zakup odpowiedniej nakładki, która spełniając wymogi bezpieczeństwa przeciwpożarowego, będzie zapewniała komfort gościom hotelowym i ekonomię utrzymania w czystości obsłudze hotelu. Ostateczny skład mieszanki do produkcji pościeli, a więc typ podstawowej tkaniny trudnozapalnej, materiałów użytych do pikowania oraz nici wykorzystanych przy zszywaniu musi zapewniać bezpieczeństwo i komfort. Zadbasz o nie również przestrzegając wytycznych dotyczących czyszczenia: producenci określają nie tylko warunki czyszczenia tkanin, ale także często podają, w jakim stopniu tkaniny ulegają osłabieniu po określonej liczbie prań w zadanej temperaturze i przy użyciu konkretnych środków chemicznych. Uwzględnić to przy obliczaniu opłacalności swojej inwestycji.


pościel hotelowa sypialnie materace
Komentarze